Siber riskler karşısında KOBİ'lerin bilgi güvenliği farkındalıklarını ölçen bir ölçek geliştirme: Gaziantep örneklemi
A scale development about information security awareness of smes against cyber risks: Sample of Gaziantep
- Tez No: 498775
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİMEN YURTSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Globalleşen dünya ve İnternet teknolojisinin sağladığı avantajlardan sonra KOBİ'ler bölgesel şirketler olmaktan çıkıp global firmalar haline geldiler. İnternetin ve globalleşmenin sağladığı bu avantajlar aynı zaman da KOBİ'ler için yeni tehditlerin oluşmasına neden oldu. Bu nedenle, bu çalışma KOBİ'lerin bilgi güvenliği farkındalıklarını ölçmek için bir ölçek geliştirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu ölçeğin İçerik/Kapsam geçerliği, Ölçüt-Bağımlı Geçerliliği ve Yapı Geçerliliği ispatlanmıştır. İç tutarlık Güvenirliği için Cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır. Keşfedici ve Doğrulayıcı Faktör analizi yapılmıştır. Çalışmanın önemi KOBİ'lerin bilgi güvenliği farkındalıklarının algılanmasını ölçmeye yönelik yeni, geçerli ve güvenirliği olan bir ölçek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
After the advantages provided by the globalizing world and Internet technology, the Small and Medium Enterprises(SMEs) have become global companies from being regional companies. In addition to this advantage provided by the Internet and globalization, it also caused some risks for SMEs. For this reason, this study was conducted to develop a scale to measure the awareness of information security of SMEs. Content / Scope validity, criterion / related validity and construct validity of this scale have been proven. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were utilized for the construct validity, and Cronbach's alpha coefficient was used for internal consistency reliability. The importance of the study constucted a new, valid and reliable scale to measure the perception of information security awareness in SMEs.