Nahve Mezhebin İslâmiyyin Fi'l-Edebi ve'n-Nakd adlı eseri bağlamında Abdurrahman Rafet el-Bâşa'nın İslam edebiyatındaki yeri
The status of Abdurrahman Rafet el Basha in Islamic literature in the context of his book called 'Nahvah Mazhabin Islâmiyyin fi'l-Adabi va'n-Naqd'
- Tez No: 498808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Çağdaş Arap İslam Edebiyatı temsilcilerinden Abdurrahman Rafet el-Bâşâ'nın hayatı, edebi kişiliği, eserleri, İslam edebiyatı hakkındaki görüşleri ve bu edebiyat akımına olan katkıları incelenmektedir. Yine bu çalışmada İslam edebiyatının ve onun temsilcilerinin tanıtılması amaçlanmaktadır. Çalışma, Kur'an-ı Kerim'in ve Hz. Peygamber'in (s.a.v) nazarında genelde edebiyatın özelde ise şiirin kötü bir yeri olmadığını, bilakis onlara diğer söz sanatlarına baktığı gibi baktığını, bunların iyiye kullanıldığı takdirde iyi, kötüye kullanıldığı takdir ise kötü olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Abdurrahman Rafet el-Bâşâ's autobiography, one of the representatives of Modern Arabic Islam literature, his literary personality, his works, his views on Islamic literature and his contributions this literary movement is investigated. Besides, we aim to introduce Islamic literature and its representatives too. This study reveals that literature in general and poem in particular does not have a bad position from the perspective of the Quran and the Prophet Muhammad (p.b.u.h) rather they consider them like other figures of speech; they are good if they are used for good things and bad if used for bad things.