Investigating the relations between procedural learning, reading speed and naming speed in Turkish dyslexic and non- dyslexic children
Disleksili olan ve olmayan Türk çocuklarında işlemsel öğrenme, isimlendirme hızı ve okuma hızları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
- Tez No: 498839
- Danışmanlar: DR. OLİVER ANTHONY CHRISTOPHER WRIGHT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Disleksinin temellerini açıklamaya çalışan 2 ana hipotezi, Çifte Hasar (ÇH) hipotezi ve İşlemsel Öğrenme (İÖ) Hasarı hipotezlerini karşılaştırmaktır. Çalışmada Disleksili öğrencilerin hem işlemsel öğrenme hem de isimlendirme hızlarının normal okuma becerilerine sahip çocuklara göre daha düşük olması beklenmiştir. Çalışmadaki bir başka hipotez de İÖ' nin çocukların okuma hızlarını isimlendirme hızından daha iyi yordayacağı yönündedir. İstanbul' daki çeşitli okullarda öğrenim gören 3. Sınıf öğrencisi 32 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar Disleksili olanlar (N=16) ve Normal Okuma hızına sahip olanlar (N=16) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Öğrencilerin zihinsel kapasiteleri Weschler Çocuklar için Zeka ölçeği gözden geçirilmiş formu ile ölçülmüştür. Ayrıca öğrencilerin hangi gruba dahil olacağı Türkçe Kelime Okuma Bilgisi Testi ile ölçülmüştür. Öğrencilerin İÖ performansları, 'hava durumu tahmin testi (WPT)' ile isimlendirme hızı ise 'hızlı otomatik isimlendirme (HOİ)' testiyle ölçülmüştür. Öğrencilerin okuma hızını belirlemek için 3. Sınıf seviyesine uygun bir okuma parçası okutulmuş ve dakikada doğru okunan toplam kelime sayısı okuma hızının göstergesi olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda Disleksili katılımcıların normal okuma becerilerine sahip çocuklara oranla HOİ testinde daha yavaş oldukları bulunmuştur. Ayrıca her ne kadar 2 grubun genel İÖ performansları arasında fark bulunamamış olsa da Disleksili katılımcıların daha yavaş bir İÖ hızına sahip olduğu görülmüştür. Son olarak, İÖ' nin tek başına okuma hızını yordayamadığı ancak HOİ ile birlikte ele alındığında, bu iki değişkenin birlikte okuma hızını daha iyi yordayabildiği bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları ve olası etkileri ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to compare two main hypotheses which try to explain fundamentals of Dyslexia: the Double Deficit Hypothesis (DDH) and the Procedural Learning (PL) Deficit Hypothesis. It was hypothesized that children with Dyslexia would show impairment both in PL and naming speed tasks compared to typical readers however PL scores of the children would be a better predictor of reading speed (RS) than naming speed of the children. 16 Dyslexic children and 16 Typical Readers (TR) who were 3rd graders were included to the study from schools in Istanbul. Weschler Intelligence Scale for Children-Revised (WISC-R) and a Turkish word reading test (KOBIT) was used to control if children has met the diagnostic criteria. Participants' PL performances were assessed by 'weather prediction task (WPT)', naming speed were assessed by 'rapid automatized naming (RAN) and RS were assessed by calculating 'word correct per minute' of the participants from a grade level reading passage. Results have shown that Dyslexic participants were slower in RAN tasks compared to TR. However, there was no difference between overall PL performance of two groups except Dyslexic children were had a slower learning performance compared to TR. Lastly, it was found that although PL alone could not predict the RS of participants, PL and RAN together could predict RS better than RAN alone. Results and possible implications of the present study were discussed in the light of existing literature.