Banka çalışanlarında mesleki tükenmişlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı
Burnout and organizational citizenship behaviour of bank employees
- Tez No: 498837
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada banka çalışanlarında tükenmişlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın evreni Artvin'de bulunan 8 kamu ve özel bankada çalışan 86 çalışandan oluşmaktadır. Çalışmada tüm evren kullanılmıştır. Geri dönüş sayısı 79 banka çalışanıdır. Çalışmada örgütsel vatandaşlık davranışı, tükenmişlik, özgüven, hayat mutluluğu, örgütsel adalet ve demografik özellikleri ölçmeyi hedefleyen bir anket uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ve yapılan değerlendirmeler ışığında Artvin'deki banka çalışanlarında tükenmişlik sendromu ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında yüksek kuvvette ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between job burnout and organizational citizenship behaviour among bank employees is examined. Population of this study consists of 8 bank employees working in Artvin 8 private or public bank sector and in the sample there are 86 employees working. 79 of the them sent the survey instrument back. The survey instrument is used to measure organizational citizenship behaviour, burnout, self-esteem, life satisfaction, organizational justice and demographic features. The relationship between organizational citizenship behavior and job burnout is evaluated by putting life satisfaction, self-esteem, organizational justice and similar factors into consideration. In the light of the findings obtained in this research and evaluations done, while a strong and negative correlation between burnout syndrome and organizational citizenship behaviour is determined.