Third-country participation to the European Union's CSDP: Turkey's CSDP journey through operations and missions
AB'nin OGSP'sine üçüncü ülkelerin katılımı: Türkiye'nin operasyon ve misyonlarla OGSP yolculuğu
- Tez No: 709099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Avrupa Birliği yıllardır stratejik özerklik hedefi doğrultusunda hareket etmektedir ve bu yönelimi özellikle son dönemde daha belirgin hale gelmiştir. AB'nin“küresel aktörlüğüne”işaret eden en görünür faaliyetleri tartışmaya açık olmakla birlikte kriz yönetimi misyon ve harekatlarıdır. Bir AB üyeliğine aday ülke ve yarım asırı aşkındır NATO Müttefiki olarak Türkiye, Avrupa güvenlik ve savunma kimliğinin ve politikasının şekillenmesi süreçlerine dahil olmuştur. Türkiye ve AB üyelik sürecinde inişli ve yokuşlu bir süreçten geçmiş ve bu süreçler Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası'yla (OGSP) etkileşimine de yansımıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin AB kriz yönetimi misyon ve harekatlarına katılma veya katılmama durumunu incelemek suretiyle Türkiye'nin OGSP'yle sinerjisinin evrimine dair bir anlayış geliştirmeye teşebbüs etmektedir. Bu uğurda, bahsekonu evrimin tek bir yaklaşımın ötesinde bir anlayış gerektirdiği düşüncesiyle, çalışmada Avrupalılaşma ve Avrupa'dan uzaklaşma tartışması, bu tartışmayı destekleyecek şekilde Türkiye'nin barışı koruma çabalarındaki rolü ile alternatif açıklamak sunabilecek kurumsal yumuşak dengeleme kavramından faydalanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union has been moving towards strategic autonomy for years, and this effort has recently been more obvious. The EU's most visible actions in“global actorness”are arguably crisis management missions/operations. As an EU candidate for accession and a NATO Ally for over half a century, Turkey has been involved in the shaping of the European security and defense identity and policy. Turkey and the EU have had ups-and-downs in the accession process, and these have reflections on Turkey's interaction with the European Union's Common Security and Defense Policy (CSDP). This study attempts to develop an understanding on the evolution of Turkey's synergy with CSDP by analyzing her participation/non-participation in EU crisis management missions/operations. In doing so, and by the conviction that this evolution requires more than a“one-size-fits-all”approach to understand, the study calls upon Europeanization and de-Europeanization arguments, Turkey's role in peacekeeping to support these arguments and institutional soft-balancing concept to offer alternative motivations.