Total diz protezlerinde erken sonuçlarımız
Early results of total knee arthroplasty
- Tez No: 49884
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
TOTAL DİZ PROTEZLERİNDE ERKEN SONUÇLARIMIZ Özet Total diz protezleri başarılı sonuçlan nedeniyle dizin primer ve sekonder osteoartritlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Kliniğimizde de Nisan 1990 ile Şubat 1996 yılları arasında 25 hastanın 31 dizine yan sınırlandırılmış tipte total diz protezi uygulandı. Bunlardan en az 6 ay takip edilen 22 hastanın 28 total diz protezinin erken sonuçları değerlendirildi. Ortalama yaşları 60.75 olan hastaların 16 tanesi kadın, 6 tanesi erkekti. 15 hastada (16 diz) patoloji primer dejeneratif artrit, 7 hastada (12 diz) ise patoloji romatoid artritdi. Bütün femoral komponetler ve 5 tanesi hariç tüm tibial komponetler sementsiz olarak yerleştirildi. Hiçbir hastada patellar yüzey değiştirilmedi. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrası Amerikan Diz Cemiyeti'nin klinik ve radyografik değerlendirme kriterlerine göre değerlendirildi.Ameliyat öncesi diz skoru ortalama 16.75; ağrı skoru ortalama 9.64 ve fonksiyonel skor ortalama 27.68 idi. Ameliyattan sonra ortalama 15.04 aylık takip sonunda diz skoru ortalama 75.79; ağrı skoru ortalama 40.18 ve fonksiyonel skor ortalama 70 bulundu.Diz hareket aralığı ise ortalama 91.61° idi. Hastaların hiçbirinde klinik ve radyografik olarak komponetlerde gevşeme bulgularına rastlanmadı. Komplikasyon olarak bir dizde enfeksiyon ve bir dizde patella kırığı görüldü. Total diz protezi ile alınan erken sonuçlar diz ekleminin primer ye sekonder osteoartritlerinin tedavisinde tatminkar bulundu. EARLY RESULTS OF TOTAL KNEE ARTHROPLASTY Summary Total knee arthroplasty was used widely in recent years because of the successful results of the treatment of the primer and seconder osteoarthritis of the knee. Semiconstrained total knee arthroplasty without patellar resurfacing was performed in 28 knees (22 patients) among April 1990 and February 1996. There were 16 females and 6 males. The diagnosis was primer osteoarthritis in 15 patients (16 knees) and rheumatoid arthritis in 7 patients (12 knees).The average age of the patients at the time of surgery was 60.75 years. All femoral components and 23 tibial components were implanted cementless. Patients were evaluated prospectively and according to clinical and roentgenographic guidelines of the Knee Society. The average preoperative Knee Society knee score was 16.75; average pain score was 9.64 and the average function score was 27.68. After an average follow-up interval of 15.04 months postoperative, the average Knee Society knee score was 75.79; average pain score was 40.18 and the average function score was 70. Postoperative range of motion averaged 91.61°. Clinical and roentgenographic evidence of component loosening was absent in all patients. Two postoperative complication developed that were infection and patellar stress fracture. The early results of the total knee arthroplasty were found satisfactory in the treatment of the primer and seconder osteoarthritis of the knee. 48
Özet (Çeviri)