Finansal kiralama sözleşmesinin sona ermesi
Termination of the leasing contract
- Tez No: 498855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Finansal kiralama, 1930'lu yıllardan bu yana dünyada yaygın olarak kullanılan bir finansman yöntemi olmakla birlikte ülkemizde 1977 yılından sonra tanınmaya başlanmış ve 1985 yılında çıkarılan 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte ticari hayatta sıkça başvurulan bir yöntem olmuştur. 3226 sayılı kanunun uygulamadaki sorunları gidermede yetersiz kalması üzerine finansal kiralama şirketlerinin faaliyetlerini artırarak sürdürebilmesi amacıyla 21.11.2012 tarih ve 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu yürürlüğe girmiştir. Günümüzde finansal kiralama yöntemine ticari hayatta sıkça başvurulmakta ve finansal kiralama sözleşmesinin tarafları sözleşmenin kurulması aşamasından ziyade sona ermesi aşamasında uyuşmazlığa düşmektedir. Finansal kiralama şirketlerinin faaliyetlerini artırarak sürdürdüğü ve uyuşmazlıkların sözleşmenin sona ermesi aşamasında çıktığı dikkate alınarak tezimizin konusu finansal kiralama sözleşmesinin sona erme nedenleri ve sözleşmenin sona ermesinin sonuçları olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda her bir sona erme nedeni ve sonuçları ayrı ayrı incelenerek doktrindeki farklı görüşler ile birlikte Yargıtay'ın ilgili kararlarına yer verilmiştir. Çalışmamızın giriş kısmında finansal kiralama ile ilgili genel bilgi verildikten sonra sona erme nedenleri ve sonuçlarına ilişkin açıklamalara geçmeden önce konunun daha iyi izah edilebilmesi için finansal kiralama sözleşmesinin tanımı, tarafları, unsurları, hukuki niteliği ile şekli ve tesciline ilişkin kısaca açıklama yapılmıştır. 6361 sayılı kanun incelendiğinde finansal kiralama sözleşmesinin iki türlü sona erdirilebileceği sonucuna varılmaktadır. Bu nedenle çalışmamızın esas konusu olan sözleşmenin sona erme nedenleri ve sonuçları iki bölüm altında incelenmiştir. Birinci bölümde finansal kiralama sözleşmesinin 6361 sayılı kanunda öngörülen kendiliğinden sona erme nedenleri ve sözleşmenin kendiliğinden sona ermesinin sonuçları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde finansal kiralama sözleşmenin taraflarının sözleşmeyi fesih veya dönme beyanı ile sona erdirilebileceği nedenler ile buna bağlı doğacak sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although leasing has been widely used in the world since the 1930s, it has been recognized in our country since 1977 and has been frequently used in commercial life with the entry into force of the Law No. 3226 issued in 1985. The Law No. 6361 dated 21.11.2012 has entered into force in order to enable leasing companies to continue their activities by increasing the inadequacy of Law No. 3226 in solving the problems in practice. In the current period, the financial leasing method is frequently applied in commercial life and the Parties to the financial leasing agreement fall into disagreement at the stage of termination rather than the stage of establishment of the contract. The reasons for the termination of the financial lease agreement and the results of the termination of the Agreement are determined by taking into consideration that the financial leasing companies continue to increase their activities and the disputes are at the stage of termination of the agreement. In this context, the reasons and results of each termination are examined separately and different opinions in his doctrine, along with the relevant decisions of the Supreme Court. In order to better explain the subject, briefly explained the definition, parties, elements, legal nature and form and registration of the financial leasing agreement has been made prior to the announcement of the reasons and results of the termination after general information about financial leasing has been given in the introduction part of our study. When the Law No. 6361 is examined, it is concluded that the leasing agreement can be terminated in two ways. Therefore, the reasons for the termination of the contract, which is the main subject of our study and the results were examined under two sections. The first section focuses on the reasons for the spontaneous termination of the financial leasing agreement and the consequences of the spontaneous termination of the contract. In the second section, the results of financial leasing contract parties may be terminated with termination or return statement and related results are explained.