Finansal kiralama sözleşmesinin sona ermesi
Termination of the financial leasing agreement
  1. Tez No: 698763
  2. Yazar: HANİFE MERVE HANEDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın konusunu finansal kiralama sözleşmelerinin sona erme sebepleri ve sonuçları oluşturmaktadır. Bunun yanında finansal kiralama sözleşmesinin sürekli borç ilişkisi niteliği ele alınarak ve bunun sona ermeye etkisi incelenmiştir. Bu çalışma, 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu'nun hükümleri esas alınmış; yer yer mülga 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu ve elverdiği ölçüde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun genel ve özel hükümleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde kendiliğinden sona erme sebepleri ele alınmış olup; bu bölümde özellikle uygulamada konkordato imkanına yeniden sıkça başvurulmasıyla ve ayrıca konkordato ilan edilmesi halinde sürekli borç ilişkilerinin hangi koşullarda etkileneceğine ilişkin yapılan değişikliklere yer verilmiştir. Çalışmada finansal kiralama sözleşmesinin ağırlıklı olarak ileriye etkili sonuç doğurmak üzere sona ermesi izah edilmiş olmakla birlikte; üçüncü bölümde sözleşmeden dönme yolu ile sona erdirilmesi tartışılmıştır. Bu noktada özellikle kiralanan malın zamanında teslim edilmemesi veya teslim aşamasında malda önemli ayıbın bulunması halleri irdelenmiştir. Dönmenin mümkün olması halinde taraflarca talep edilebilecek zararlar da yine bu bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Termination causes and conclusion of financial leasing contracts comprise the subject of the study. Besides that, qualification of the permanent debt relationship of the financial lease agreement and its effect on termination has been examined. This study is taken as basis on the provisions of the Financial Leasing, Factoring, Financing and Savings Finance Companies Law No. 6361; in patches former Financial Leasing Law No. 3226 and within the bounds of the possibility the general and special provisions of the Turkish Code of Obligations No. 6098 have been utilized. In the first part of the study, the causes for spontaneous termination were discussed; and in this section, changes were made, especially in practice, regarding the frequent resorting to the possibility of concordat, as well as in what conditions permanent debt relations will be affected if the concordat is declared. As well as the study explained the termination of the leasing contract mainly for future effective results, the third section discussed the termination of the contract by recission. At this point, especially the circumstances of failure to deliver the leased goods on time or the presence of a substantial defect in the goods at the delivery stage were examined. Damages that may be claimed by the parties if the recission is conceivable are also discussed in this section.