İşletmelerde esnek çalışma sisteminin motivasyona etkisi: Bir uygulama
The relationship between flexible working system on motivation: An application
  1. Tez No: 498860
  2. Yazar: FULYA ERMAN GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, işetmelerde esnek çalışma sisteminin motivasyon ile etkileşimin açıklanmasıdır. Öncelikle alanyazın araştırması yapılarak esnek çalışma sistemi ve motivasyon literatüründe birey ve işgören için kılavuz olan temel teoriler üzerinde durulmuş, araştırmanın değişkenleri olan esnek çalışma sistemleri ve motivasyonun tanımı, boyutları, etkilendiği ve etkilediği diğer kavramlar ile incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın kuramsal temellerinin incelenmesinden sonra hipotezleri oluşturulmuştur. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için Ankara'da faaliyet gösteren bir savunma sanayi işletmesinde, çalışan personel üzerinde anket uygulaması yapılmış elde edilen veriler betimleyici ve açıklayıcı istatistik yardımı ile yordanmıştır. Toplanan verilerin analizi maksadıyla; Mottaz (1985) tarafından geliştirilen“İçsel ve Dışsal Motivasyon Ölçeği”, katılımcıların, yaşı, cinsiyeti, medeni durumu gibi demografik özellikleri içeren“Demografik Soru Formu”ve esnek çalışma sistemi ile ilgili görüşleri ölçen Kırel (1999) tarafından geliştirilen ölçek formu kullanılmıştır. Sonuç olarak, esnek çalışma sisteminin motivasyon üzerindeki etkisi anlamlı düzeyde bulgulanmıştır. Ayrıca demografik faktörler, araştırma değişkenleri üzerinde anlamlı farklılıklara neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define the relationship between flexible working system on motivation. First of all the research literature has focused on basic theories which guide for flexible working systmes and motivation in business management literatüre to examine the definition of flexible working systems and motivation, and examine other concepts which are affected by and affect. After examining the theoretical basis of the study research model and hypotheses are formed. In order to collect the data that were to be used for he research, a survey was conducted on the staff who work at a defence industry company. As a resulth of the survey the data has been interpreted with the help of descriptive and explanatory statistics. In order to analyze and measure motivation“Intrinsic and Extrinsic Motivation Scale”is used which was developed by Mottaz. (1985); to measure demographic features as age, gender, marital status of the participants, Demographic Questionnaire and to describe the opinions about flexible working system, the questionnaire was used whşch was developed by Kırel (1999). As a result, flexible working systems has an impact on the motivation in significant amounts. In addition, demographic factors, leads to a significant difference on the research variables.