Kurumsal itibar algısında örgüt içi iletişimin rolü: Eğitim kurumlarında bir araştırma
The role of organizational communication on corporate reputation: A research on educational institutions
- Tez No: 498859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma örgüt içi iletişimin kurumsal itibar algısındaki rolünü ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Kurumsal itibar, kurumun paydaşları nazarındaki değer düzeyi olarak tanımlanır ve kurum faaliyetleri, davranış biçimleri, iletişim yapısı ile doğrudan ilişkilidir. Örgüt içi iletişimin bu kapsamda etkisi ise, kurumun itibarına yönelik algıyı şekillendirmesi ve dış çevrede oluşan örgütün kurumsal itibarını doğrudan etkilemesidir. Eğitim kurumları özellikle son yıllarda kamuoyunun ve paydaşlarının daha da yakından ilgilendiği örgütler olarak dikkat çekmektedir. Söz konusu kurumların itibarlarının ne durumda olduğu ve hangi kavramlarla ilişkili olduğunun anlaşılması önem kazanmıştır. Bu maksatla araştırma Küçükçekmece ilçesindeki kamu ve özel okullara ait 288 veli ile 290 çalışan olmak üzere toplam 578 kişiden elde edilen verilerin analiz edilmesiyle yapılmıştır. Araştırma bulguları kurumsal itibar ile örgüt içi iletişimin alt boyutları arasında ilişki olduğunu ortaya koymuş ayrıca, veli ve çalışanların devlet ve özel okulların irtibat algıları arasında finansal sağlamlık, çalışma ortamı ve kurumsal etik boyutlarında anlamlı farklılık olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the role of intra-organizational communication in terms of corporate reputation.Corporate reputation is defined as the value of the institution's stakeholders'views and is directly related to organizational activities, behavioral patterns, and communication structure. The effect of intra-organizational communication in this context is to shape the perception of the institution's reputation and to directly influence its corporate reputation in the external environment. Educational institutions are particularly noteworthy in recent years as organizations that are more closely related to the public and their stakeholders. What is the status of these institutions and their reputation has become more important to understand that which is associated with the concept. For this purpose, the research was carried out by analyzing the data obtained from 578 persons, 298 parents and 290 employees belonging to the public and private schools in the Küçükçekmece district. The findings of the research revealed that there is a relationship between dimensions of institutional reputation and the intra-organizational communication. It was also found that there was a significant difference between the perceptions of parents and workers of the public and private schools on financial robustness, working environment and institutional ethics.