Avrupa Birliği enerji politikasının Türkiye enerji politikasına etkileri
The effects of the European Union energy policy on Turkish energy policy
- Tez No: 498866
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Enerji, insan yaşamının devamında gerekli olduğu kadar ekonomik gelişme yönünden de önemli bir yere sahiptir. Çoğunlukla gereksinim duyulan bu enerjiler, yenilenemez enerji kaynakları olan kömür, doğalgaz, petrol ve nükleer enerjiden sağlanmaktadır. Küresel olarak artan enerji talebi ve sınırlı kaynaklar, ülkelerin bu konuya verdikleri önemi arttırmanın yanında, temini ve güvenliği de ayrıca önemli olmaktadır. Avrupa Birliği ve Türkiye, gelişmesini devam ettirebilmek için enerjiye her daim ihtiyaç duymaktadır. Fakat yenilenemez enerji kaynaklarından petrol, kömür ve doğalgaz kaynaklarının yetersizliği nedeniyle de dışa bağımlı haldedirler. Günümüzde enerji elde etmek amacıyla petrol ile doğalgazın tüketimi, diğer kaynaklara göre daha çok artmıştır. Bu nedenle hem Türkiye hemde Avrupa Birliği için gerekli olan doğalgaz ve petrolün büyük çoğunluğu Rusya'dan ithal edilmektedir. Bu durum her iki ülkeyi güvenlik politikası açısından yeni arayışlara itmektedir ve ihtiyaç duyulan enerjinin Orta Asya ve Hazar'dan karşılanması için çok borulu projelerin ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca arz güvenliği nedeniyle Türkiye'nin konumu, Birlik açısından önem arzetmektedir. Bu nedenle Türkiye'nin kendisine ekonomik katkı sağlama, Avrupa Birliği'ne üyeliği ile ilgili politik ilişkileri ve coğrafi konumunu iyi değerlendirme çabası, Avrupa Birliği ile karşılıklı bağımlılık ortamına neden olmaktadır. Bu çalışmada enerji konusu, kaynakları ve önemi ile arz güvenliği üzerinde durulmuş, Avrupa Birliği'nin ve Türkiye'nin enerji kaynakları, enerji stratejilerine değinilmiştir. Ayrıca petrol ile doğalgazın temini ve iletiminin gerçekleştiği boru hatları, Avrupa Birliği ile Türkiye'nin birbirlerine olan bağımlılıklarıyla sınırlandırılarak, iki ülkenin ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy has an important place in the continuation of human life as much as it is necessary for economic development. These energies, which are mostly needed, are supplied from renewable energy sources such as coal, natural gas, oil and nuclear energy. Globally increasing energy demands and limited resources, besides increasing the country's prominence in this issue, also constitution and security are also important. The European Union and Turkey need energy every year to continue their development. But they are also dependent on non-renewable energy sources because of the inadequacy of oil, coal and natural gas resources. Today, consumption of oil and natural gas has increased more than other sources in order to obtain energy. For this reason, the vast majority of natural gas and petroleum required for both Turkey and the European Union is imported from Russia. This pushes both countries into new pursuits in terms of security policy and causes multi-piped projects to come to the forefront in order to meet the needed energy from Central Asia and the Caspian. Moreover, due to the security of supply, Turkey's position is of importance for the Union. For this reason, the efforts of Turkey to make economic contribution to itself, to evaluate the political relations and geographical position related to the membership of the European Union cause an environment of interdependence with the European Union. In this work, energy concept, resources and importance and security of supply are emphasized, energy resources and energy strategies of European Union and Turkey are mentioned. In addition, pipelines for the exploration and transmission of oil and natural gas are limited to the interdependencies of the European Union and Turkey, and the relationship between the two countries is examined.