Şehir markası olarak Paris ve Amsterdam üzerine bir modelleme
A modelling on Paris and Amsterdam as a city brand
- Tez No: 498869
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Şehirler açısından marka imajı oldukça önemli sayılmaya başlanmıştır. Marka imajı, kişilerin zihinlerinde o markaya ait oluşturdukları yorumların tamamıdır. Literatürde genel olarak marka imajının, bilişsel ve duygusal faktörler ile bu faktörlerin sonucu olarak ortaya çıkan genel imajdan teşekkül ettiğinin altı çizilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, dünyada marka olarak bilinen şehirlere ait kurum, ürün ve hizmetlerin incelenmesi ve şehir marka modelinin oluşturulmasıdır. Diğer taraftan Paris ve Amsterdam şehirlerinin, oluşturulan şehir marka modeline göre sınanmasını gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
In terms of cities, the brand image has started to be very important. The brand image is all the comments that people have in their minds. In the literature, it is emphasized that the brand image is generally composed of cognitive and emotional factors with the general image which emerges as a result of these factors. The main aim of the study was to investigate the institutions, products, and services belonged to the cities which are known as brand in the World and to develop the city brand model. On the other hand, to realize the testing of Paris and Amsterdam cities according to developed city brand model.