Historical rewriting and adaptation in western drama: The Tempest in cinema
Batı draması'nda yeniden yazım ve adaptasyon: Sinemada The Tempest
- Tez No: 498879
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Batı'da dramanın algılanışı tarih boyunca yaşanan sosyal, kültürel ve sanatsal akımlarla paralel olarak gözle görülür şekilde değişime uğramıştır. Bu çalışma, Batı Draması'nın evrimi hakkında özlü olarak tarihsel ve teorisel bir arka plan vermeyi amaçlıyor. Farklılık gösteren değişik akımlar altında, dramatic yapı kurumu anlayışı Batı'da değişik şekiller alagelmiştir. Bu araştırmanın özünü ve kilit noktasını ilgilendiren yeniden yazış konsseptidir. Aristo'nun taklit etme yorumundan postmodernizmin metinlerarasılığı, pastişi ve parçalara ayırışına değin, sürekli eskiyle mücadele edip yeni bir şey kurduğunu iddia eden Batı Draması belirli temaları, kuralları ve dramatic durumları farkında olarak veya olmayarak tekrar etmiştir. Bu tekrarlama, postmodernismin ortaya çıkışıyla teorisel olarak en açık zirve noktasına ulaşmıştır. Bu tezin ana amacı, William Shakespeare'in The Tempest (1611) oyununun adaptasyonlarını final örneği olarak inceleme özelinde; Batı Draması'nın tarihi boyunca Antik Yunan ile Postmodernizm'i bağlayan merdiven basamaklarını yeniden yazımın kaçınılmazlığını vurgulayarak göstermektir.
Özet (Çeviri)
The understanding of drama in the West has drastically changed along with social, cultural and artistic movements in the course of history. This study aims to give a concise theoretical and historical background about the evolution of Western Drama. Apprehending and creating a dramatic structure has taken different forms under distinctive effects of movements. What occupies the crux and core of this study is the concept of rewriting. Since Aristotle's idea of imitation up until postmodern intertextuality and fragmentation, Western Drama has kept on repeating specific themes, rules and dramatic situations despite challenging the old and claiming the new. Taking William Shakespeare's The Tempest (1611) as the final pattern, the quintessential goal of this thesis is to show the stair treads connecting Ancient Greece and Postmodernism in terms of emphasizing the inevitability of rewriting in the course of the history of Western Drama.