Ceza Muhakemesı̇ Hukukunda tutuklama
Arrest in Criminal Procedure Law
- Tez No: 498877
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ceza Muhakemesi Hukukunun ana gayesi maddi gerçeği ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmak için başvurulan araçlardan birisi de koruma tedbirleri olarak belirtilmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa'da güvence altına alınan kişi temel hak ve özgürlüklere koruma tedbirleri ile müdahale edilebilmektedir. Söz konusu kişi temel hak ve özgürlere en ağır şekilde müdahale eden koruma tedbiri, tutuklamadır. Tez çalışmamızın başında ceza muhakemesi aracı olan koruma tedbirlerine değinilmiştir. Burada kısaca koruma tedbirinin tanımı, genel özellikleri ve önşartlarına açıklama getirilmiştir. Tez çalışmamızın temelini oluşturan ve bir koruma tedbiri olan tutuklama kurumu üzerinde ayrıntılı çalışılmıştır. Tutuklama konusuna giriş yapıldıktan sonra sırasıyla tutuklamanın şartları, tutuklama kararı, özel tutuklama halleri, tutuklunun tabi olduğu hükümler, tutuklamanın alternatifleri ve haksızlıkların giderilmesi konuları ele alınmıştır. Nihayet sonuç bölümünde ise tutuklama koruma tedbirine ilişkin sorunların tespiti ve bu sorunlara karşı çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the Criminal Procedure Law is to reveal the material fact. One of the vehicles referred to in order to achieve this purpose are specified as protection measures. Fundamental rights and freedoms assured in the European Convention on Human Rights and the Constitution can be intervened by protection measures. Most severely interfere with the fundamental rights and freedoms protection measure is arrest. At the beginning of our thesis study, protection measures which are vehicle of criminal procedure are mentioned. Here, briefly the description of the protection measure, its general characteristics and the prerequisites are explained. Forming the basis of the thesis, which is a protective measure it has been studied in detail on the arrest institution. After the introduction of the arrest, the conditions of the arrest, the decision of arrest, the specific arrest conditions, the regime in which the detainee is subject, the alternatives of arrest and the elimination of injustice have been discussed. Finally, in the conclusion section, the problems related to the arrest protection measure and the proposal of the solution against these problems are emphasized.