The demographic window of opportunity and the first demographic dividend: The case of Turkey
Demografik fırsat penceresi ve birinci demografik kazanım: Türkiye örneği
- Tez No: 498893
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SİNAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
Özellikle son yıllarda, demografik analizlerin önemi eğitim, sağlık ve ekonomi de dahil birçok alanda hızla artmaktadır. Araştırmalara demografik bakış açısının dahil edilmesi, analizlerin ve dolayısıyla elde edilen bulguların kalitesi, geçerliliği ve çok boyutluluğunu zenginleştirmektedir. Bu çerçevede, demografik dönüşümden geçerken toplumlar için kaçınılmaz bir sonuç olan yaş yapısında gözlemlenen değişimlerin dikkate alınması söz konusu toplumların ekonomik büyüme ve kalkınmalarını değerlendirmede önemli bir role sahiptir. Diğer taraftan, literatürdeki geçmiş çalışmalara göre söz konusu demografik unsurların ekonomik büyüme ve kalkınmaya sağladığı katkı seviyesi, ilgili sosyo-ekonomik unsurlarla desteklenmesi durumunda önemli ölçüde artış göstermektedir. Bu çalışmada, demografik dönüşümün sonucu olarak yaş yapısında meydana gelen değişimlerden kaynaklanan demografik fırsatların süre ve büyüklükleri, demografik fırsat penceresi ve birinci demografik kazanım kavramları kullanılarak Türkiye için hesaplanmıştır. Ek olarak,“Türkiye söz konusu demografik fırsatlardan bugüne kadar yararlanabildi mi?”ve“Türkiye'nin bu fırsatlardan gelecekte faydalanabilmesi mümkün mü?”sorularına cevap bulunması amaçlanmaktadır. Bulgular, Türkiye'nin geçmişte bu demografik fırsatlardan farklı seviyelerde fayda sağladığına işaret etmektedir. En yüksek kazanımların 1980'li yılların ikinci yarısında ve 2000'li yılların ilk yarısında elde edildiği tahmin edilmektedir. Hesaplamalara göre, söz konusu demografik fırsatların 2030'lu yıllarda da devam edeceği öngörülmektedir. Türkiye'nin söz konusu demografik fırsatlar sona ermeden ne derece fayda sağlayabileceği, politika yapıcıların özellikle eğitim, sağlık, emek piyasası yapısı ve ekonomideki yapısal dönüşümleri de içeren yüksek öneme sahip sosyoekonomik konulardaki kararlarına büyük oranda bağlıdır. Çalışma ayrıca, ülke otoriteleri için rehber niteliğinde olacağı düşünülen sosyoekonomik projeksiyonlar ile bahsi geçen konularda politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Especially in the recent decades, the importance of demographic analyses is rising rapidly in many fields including education, health and economics. The inclusion of demographic perspective in the researches enriches the quality, accuracy and multidimensionality of the analyses and consequently their findings. In this respect, considering the changes observed in age structure, which is an unavoidable consequence for the societies while they are undergoing demographic transition, has a key role in assessing the economic growth and development of these societies. On the other hand, the level of contribution of these demographic factors on economic growth and development increases considerably in case of being supported by related socioeconomic factors according to the previous studies in literature. In this study, the timings and the magnitudes of the demographic opportunities arising from the shifts in age structures as a result of the demographic transition are calculated by using the concepts of the demographic window of opportunity and the first demographic dividend for Turkey. In addition, it is aimed to find answers to the questions“Could Turkey make use of these demographic opportunities so far?”and“Is it possible for Turkey to benefit from these opportunities in the future?”The findings suggest that Turkey benefited from these demographic opportunities in the past at various levels. It is estimated that the highest gains were made in the second half of 1980's and the first half of 2000's. These demographic opportunities are anticipated to continue in 2030's according to the calculations. To what extent Turkey will manage to make use of these opportunities before they disappear highly depends on the decisions of the policy makers about critical socioeconomic issues, especially including education, health, labor market structure and structural transformations in the economy. The study also provides socio-economic projections and policy suggestions regarding above mentioned issues, which are believed to be guiding for the authorities.