Otel işletmelerindeki işgörenlerin örgütsel adalet algılamalarının örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisi: Afyonkarahisar'daki 4 ve 5 yıldızlı termal otellerde bir uygulama
The effects of organizational justice on organizational citizenship behavior at 4 and 5 star hotel establishments in Afyonkarahisar city center
- Tez No: 240458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık davranışı kavramı ile ilgili olarak gerek uygulama bölümüne temel oluşturması gerekse de konuyla ilgili araştırma yapacaklara yol gösterici bir nitelik kazanması açısından yazım bilim kısmı geniş olarak ele alınmıştır. Örgütsel adalet algılamasının örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi, önceki araştırmaların sonuçları da göz önüne alınarak ve analizlere bu iki kavrama ait alt boyutlar da dahil edilerek incelenmiştir. Ayrıca; yaş, cinsiyet, çalışılan departman ve mesleki eğitim seviyesi gibi demografik değişkenlerin de ilave edilmesiyle iki kavram arasındaki ilişkiler geniş bir şekilde incelenme imkanına kavuşmuştur.Birinci bölümde yukarıda belirtilen amaçlara yönelik olarak örgütsel adalet kavramı; ilişkili teorilere, alt boyutlarına ve bu kavramla ilgili çeşitli modellere yer verilerek ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.İkinci bölümde örgütsel vatandaşlık davranışı kavramı; kavramsal gelişimine, benzer özellik gösteren davranışlara, çeşitli araştırmacıların tanımladığı alt boyutlara yer verilerek incelenmiştir.Üçüncü bölümde örgütsel adalet ile örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilgili daha önceki çalışmalara ve bu iki kavram arasındaki ilişkiye değinilmiştir.Dördüncü bölümde ise yazım bilim taraması da göz önüne alınarak oluşturulmuş hipotezler, Afyonkarahisar il merkezindeki 4 ve 5 yıldızlı termal otel işletmelerindeki işgörenlerden edinilen veriler doğrultusunda SPSS 11.5 for Windows paket programı kullanılarak ele alınmıştır. Bu kapsamda demografik değişkenlere ilişkin bilgiler verilmiş, örgütsel adalet ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiler korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Bunun yanında örgütsel vatandaşlık davranışını örgütsel adaletin alt boyutlarından daha çok hangisinin etkilediğine ilişkin çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Dağıtım adaleti, prosedür adaleti ve etkileşimsel adaletin bağımsız değişkenler; örgütsel vatandaşlık davranışının ise bağımlı değişken olduğu analiz sonucuna göre örgütsel vatandaşlık davranışını açıklamada etkileşim adaletinin etkisi, dağıtım ve prosedür adaletinin etkisinden daha fazla olduğu görülmüştür. Son olarak ilişki kurulan kavramlar açısından çeşitli gruplar arasında farklılıkların olup olmadığına ilişkin bağımsız örneklem t testi, ve tek yönlü varyans analizi uygulanmış ve bu kapsamda yorum ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in terms of organizational justice and organizational citizenship behavior, literature part is discussed widely to both gain a leading character for people who will make research in the future and to form a sound basis on appliance part. The impact of perceptions of organizational justice on organizational citizenship behavior is examined to cast previous studies? results and to implicate sub dimensions of this two concept, furthermore; relations between two concept reach a widely analysis opportunity with implicated demographic variables as age, gender, worked department and vocational training level.In the first part, in accordance with the objects declared above, organizational justice is examined widely given way to related theory, sub dimensions and some related models.In the second part, the concept of organizational citizenship behavior is examined given way to conceptual development, alike characteristic behaviors and several researcher?s determined sub dimensions.In the third part, the relation between organizational justice and organiational citizenship behavior is mentioned and referred to previous studies.In the fourth part, the composed hypotheses to cast literature research is discussed using SPSS 11.5 for Windows in the eyes of data collected from the employees who work in the 4 and 5 star thermal hotels in Afyonkarahisar city center. In this context, some informations are given relating to demographic variables, Pearson Correlations are applied on the relations between organizational justice and organizational citizenship behavior. Furthermore, a multivariate regression analysis is applied for which sub dimensions of organizational justice are affected much more on organizational citizenship behavior. According to the carried datas which distributional, procedural and interactional justice are independent variables and organizational citizenship behavior is dependent variable, the affect of interactional justice is more than the affects of distributional and procedural justice on organizatioanal citizenship behavior. Finally; in terms of correlated concepts, Independent Samples t- Test and One Way ANOVA are applied concerning whether there is some differences between various groups or not and in this context, explanations and suggestions are made.