Kurumlar vergisi mükelleflerinin vergiye bakış açısı: Erzincan ili örneği
Taxpayers' opinions for corporation income tax: The case of Erzincan
  1. Tez No: 498907
  2. Yazar: YAKUP TARCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Vergi, bir devletin temel gelir kalemlerinden birisidir ve kurumlar vergisi başlıca vergi türlerindendir. Kurumlar vergisi mükelleflerinin vergiye bakış açısının Erzincan ilinde araştırılması, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için anket uygulaması yöntemi kullanılmıştır. Erzincan ilindeki 320 işletme araştırmaya dahil edilmiştir. Kurumlar vergisi alanında dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak Türkiye'de de bir takım gelişmeler olmuş ve seneler itibariyle kurumlar vergisi oranları düşmüştür. Kurumlar vergisinin ilk ortaya çıktığı senelerde bu oran %50'lerde iken günümüzde bu oran %20'lere düşürülmüştür. Fakat 28/11/2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren“Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile değişiklik yapılmış ve bu oran 2018-2019-2020 yıllarında uygulanmak olmak üzere bu oran % 22'ye çıkarılmıştır. Kurumlar vergisi oranı düştükçe mükelleflerinin ödeyeceği vergi miktarı da azalacağı için kurumlar vergisinin mükellefleri üzerindeki negatif etkileri de azalacaktır. Mükelleflere göre kurumlar vergisi oranının düşmesi, devletin vergi gelirlerini önemli ölçüde artırmış olacağından, ekonomik büyüme, istihdam, kayıt dışı faaliyetler, yatırımlar gibi pek çok konuda olumlu etkiler ortaya çıkacaktır. Çalışmada mümkün olduğunca kurumlar vergisi uygulamasının ekonomik etkilerini analiz etmek ve bu alandaki temel problemleri ortaya koymak maksadıyla önem arz eden konular üzerinde çalışılmıştır. Tez konusuyla ilgili Türkçe literatürde çok fazla çalışma olmadığından ve yapılan çalışmaların da kurumlar vergisinin ekonomik etkilerini izlemeye yönelik olmadığı görüldüğünden çalışmanın önemi literatüre sağlayacağı olumlu etki açısından daha da artmaktadır. Kurumlar vergisinin ekonomik etkilerini ölçmek maksadıyla konu ile ilgili eleştirel kaynak incelemesi yapılmış, internet üzerinden yapılan Türkçe ve İngilizce literatür taraması aracılığıyla elde edilen kaynaklar kullanılarak genel bir perspektifte çalışmada bahsedilmiştir. Ayrıca yapılan saha araştırması ile çalışma desteklenmiş ve saha araştırmasının analizleri detaylı olarak çalışmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In general meaning, tax is one of the main incomes of states and corporation income tax is one of the main type of tax. The main aim of this study is to examine the corporation income taxpayers' opinions about taxes in Erzincan. In order to make this aim real, questionnaires are carried out. In this study, 320 businesses participate the study. In parallel with the developments in the world about corporation income tax, some developments become visible in time and the rates of corporation income tax has been decreased. At the beginning of corporation income tax exercise the ratio of the tax around %50 but today it is around %20. The Law about Some Tax Laws and Revisions in Some Other Law was published in Official Gazette in the 28th of November 2017. This Law increased the corporation income tax rates for 2018-2019-2020 to %22. Because of the direct proportion between the tax rates and the taxpayers' payment, the latest change affects the taxpayers negatively. According to the taxpayers, if corporation income tax rates are decreased, state's income will significantly increase and economic growth, employment and investments will also positively be affected. To analyse the effects of corporation income tax on economy and to show the main problems in the field, the study works on important issues. This study fills the gap in Turkish academic literature. There is almost no study about the main topic of this study. The existing studies do not focus on the economic effects of corporation income tax. In this respect, the study contributes the academic field with a sophisticated perspective. Both to assess the economic effects of corporation income tax and to reach wider perspective on issue, critical sources not only in Turkish but also in English from internet have been utilized in the study. In addition, the study was supported by the field work and its data were analysed to make the study comprehensive and up-to date.