Vergi suç ve cezalarında sorumluluk
Responsibilities for tax crime and punishments
- Tez No: 121764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Vergi Suçlarında cezai sorumluluk, kanunda vergi suçu olarak tanımlanan fiilleri işleyen failin fiiline uyan suçtan cezalandırılabilmesini ifade etmektedir. Failin cezalandırılabilmesinin mümkün olması için fiilinin kanunda yer alan suç tiplerine uygun olması gerekmektedir. Bundan sonra failin isnad kabiliyetinin bulunması, kusurluluk ve doğru muhatap olması şartları aranmaktadır. Vergi Usul Kanununda yer alan vergi suçları, cezalandırma yetkisi idareye ait olan vergi suçları ve cezalandırma yetkisi Ceza Mahkemelerine ait olan vergi suçları olarak ayrılmaktadır. Vergi Ceza Hukuku bu iki grup suçu bünyesinde barındıran özelliği ile Vergi Hukukundan ve Ceza Hukukundan yararlanmaktadır. Vergi suç ve cezalarında asli kaynak Vergi Usul Kanunun ceza hükümleri olmakla birlikte, hürriyeti bağlayıcı ceza gerektiren suçların yargılama ve cezalandırma usulü Genel Ceza Hukukuna tabidir. Vergi Usul Kanununda sayılan tüm vergi suç ve cezaları için Vergi Usul Kanununda hüküm bulunmayan hallerde de Genel Ceza Hukukunun esaslarına başvurulmaktadır. Mali nitelikli ceza gerektiren suçlarda, vergi suçlarının özel niteliği gereği Türk Ceza Kanunun aradığı anlamda kusurluluk aranmamaktadır. İsnad yeteneği de Türk Ceza Kanunundan farklıdır. Hürriyeti bağlayıcı ceza gerektiren suçlar da ise Türk Ceza Kanunun aradığı anlamda kusurluluk yani kasıt unsuru aranmakta ve kasıtla işlenmediği hallerde cezai sorumluluk doğmamaktadır. Vergi Suçlarında TCK'da belirlenen suçlardan farklı olarak cezai muhatabı belirlemek özellik göstermektedir. Türk Ceza Kanunu' nda esas olan fiili işleyen failin cezalandırılması iken vergi suçlarında müteselsil sorumluluk halleri kabul edilmiş, tüzel kişilerin cezai sorumluluğuna yer verilmiştir. Hürriyeti bağlayıcı cezalar açısından tüzel kişilerde cezai muhatap, kanuni temsilciler ve 4369 sayılı yasa ile getirilen düzenleme neticesinde suça konu fiili işleyendir. Vergi Cezaları kusurluluğu veya cezayı ortadan kaldıran nedenlerin varlığı halinde sona ererler. Vergi Cezaların tamamen ortadan kaldırmayan ancak hafifleten hukuki durumlar da mevcuttur. Vergi Cezalarının hukuki, mali, sosyal, psikolojik etkileri olmaktadır. Vergi cezalarının bu etkilerinin doğru bir şekilde dış dünyaya yansıması halinde vergi cezalarından beklenen yararı elde etmek mümkün olabilir. Birinci bölümde Cezai Sorumluluğun Genel Esaslarına yer verilmiş, ikinci bölümde Cezai Muhataplar belirlenmiş ve üçüncü bölümde Cezaların sona ermesi ve genel etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The penal responsibility in the tax offences, expresses the punishing of the agent who has committed the actions, which suit the offence. To able the agent be punished, it is necessary that the penal suits the punishments take place in the law. After this, the conditions are sought as the presence of attribution of the agent, being faulty and the right drawee. The tax offences that take place in the Tax Procedures Law are divided in two; as the tax offences to be punished by the Finance administration and as the tax offences be punished by the Criminal Courts which has the authority to punish. The Tax Penalties Jurisprudence gets this benefit from the specialty as to accommodate these two group offences such as Tax Laws and Jurisprudence Law. The main source in the tax offences and penalties are anyhow the Tax Procedures Law but the offences, which need the jurisdiction and punishment of binding the freedom, are in the scope of the General Punishment Jurisprudence. For all the tax offences and punishments, which have no position in the Tax Laws, the solution is sought in the General Punishment Laws. The offences, which need financial type punishments, as the specialty of the tax offences, no search is done for imperfection as it finds the meaning in the Turkish Punishment Law. The ability of attribution is also different from the Turkish Punishment Law. For the offences, which are tied up, to bind the freedom, the faultiness, in other words, intentionity is sought as it finds it's meaning in the Turkish Punishment Law and if there is no intentionity than there will be no responsibility is born. The verification of the penal drawee shows specialty in the Tax Offences from the offences found in the Turkish Punishment Law. The main objective in the Turkish Punishment Law is the punishing of the agent who have committed the deed but in the tax offences the continuous succession responsibility is accepted, only punishment responsibility of the judicial persons are mentioned. The lawful representatives and the law have accepted the deeder who has committed the offence as the penal drawee as the judicial persons from the view of the freedom binding offences no 4389. The presence of the tax offences' imperfections or the presence of the reasons, which cancel the punishment, considered as the end of the punishment. There are also conditions that do not cancel the Tax offences completely but lawful reducing situations are also present. There are financial, social, physiologic effects of the Tax Punishments. There will the possibility of the getting the benefit of these effects of the Tax punishments when these will be reflected truly to the outside world. The General essentials of the penal responsibility have took place in the first section, the penal drawees are defined in the second section and the ending of the punishments and the general effects are being discussed in the third section.