TRT Repertuarı'nda bulunan Ankara türkülerinin incelenmesi suretiyle Ankara türkülerinin günümüz icrasına eleştirel bir bakış
Analysis of Ankara folk songs present at TRT repertory and a critical approach to current rendition of Ankara folk songs
- Tez No: 498921
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 557
Özet
Bu çalışmada, TRT Repertuarı'nda yer alan Ankara türkülerinin geleneğe dayalı ve gelenek dışı günümüz icraları mukâyese edilerek, eserlerin gelenekten uzaklaşmasına sebep olan farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda TRT Repertuarı, ilgili kaynaklar ve arşivler taranmış; Ankara yöre özellikleri tespit edilmiştir. Ankara yöresinde yer alan türkü formları, halk oyunları, eğlence gelenekleri ve türkülere kaynaklık eden geleneksel icracılar tespit edilmiş; TRT Repertuarı'nda yer alan tüm Ankara türküleri makam dizisi, usûl ve güfte özellikleri yönünden incelenerek araştırmanın evreni ortaya konulmuştur. Ankara türküleri icrasının değişim süreci incelenmiş; 19 Ankara türküsü ele alınarak, bu türkülerin Ankara türkülerinin kaynak kişilerinden alınan geleneğe dayalı icraları ve gelenek dışı günümüz icraları güfte, icra, makam perde, usûl ölçü bakımından mukâyese edilmiştir. Bu mukâyese sonucunda Ankara türkülerinin, gelenek dışı günümüz icralarında hangi yönlerden farklılaştığı saptanarak, geleneğin korunmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the differences that cause the works among the Ankara folk songs in the TRT Repertory to deviate from tradition by comparing their traditional and non-traditional contemporary performances. For this purpose, TRT Repertory, related resources and archives were reviewed; the regional characteristics of Ankara have been determined. Traditional performers who have been sources of folk music styles and genres, folk dances, recreational traditions and folk songs originating from Ankara region, have been found; the population of this research has been revealed by examining all of the Ankara folk songs in the TRT Repertory in terms of mode series, tempo and lyric characteristics. The process of change of the Ankara Turkish folk musics performance has been examined; 19 Ankara folk songs were taken into consideration, traditional performances, taken from source figures of Ankara folk songs, and non-tradition contemporary performances of these songs, have been compared in terms of lyric, performance, mode, tempo. As a result of this comparison, it was determined in which directions the Ankara folk songs have been changed by the non-tradition contemporary performances, and suggestions for preserving tradition were presented.