Bir bağlam olarak güncel sanatta savaş
A war with the current art as a context
- Tez No: 498924
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma konusu olarak, Bir Bağlam Olarak Güncel Sanatta Savaş alınmıştır. Bu çalışmada insanlık tarihinde yaşanmış olan önemli kırılmalara neden olan savaşlar ve düşünürlerin bu savaşlar hakkındaki söylemlerine yer verilmiştir. Savaşlar sonucunda pek çok disiplinde üretilmiş eserler sanat tarihi ve toplumsal tarihin bağları göz önünde bulundurularak incelenmiş ve sanatçıların günümüz tarihinde yaşanan savaşlara ve terör saldırılarına dönük kişisel söylemleri ve eserleri üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Sanat tarihi; yaşanan toplumsal şiddete savaşa ve terör saldırılarına karşı sanatçıların duyarsız kalmadığını göstererek sanatçıların yaşananları bir tarihi belge gibi ortaya koyduklarını gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda pek çok disiplinde ve farklı dönemlerde sanatçılar yaşananları bir olgu olarak eserlerinde ortaya koymuşlardır. Bu çalışma, Sanat tarinde yer alan savaş ve şiddet konuları üzerinde önemli eserler üretmiş sanatçıların eserleri üzerinden günümüz de yapılan eserler üzerineyapılmış araştırmaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In thisstudy, wars and thinkers who caused important breaks in the history of man kind were told about these wars. The Works produced in many disciplines as a result of the wars were examined in consideration of the links between art history and social history and the personal discourses and works of artists on the wars and terrorist attacks of today's history were in vestigated. History of art; the societal violence in the world shows that the artists are not insensitive to war and terrorist attacks, and that the artists present the living as a historical document. In this context, in many disciplines and at different periods artists have presented the living as a phenomenon in their works. This study covers there searches on Works on war and violence issues in art.