İlizarov tekniği ile ayak deformitelerinin düzeltilmesi
  1. Tez No: 49899
  2. Yazar: MUSTAFA AYAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
VI - ÖZET Ilizarov cihaz ve tekniğinin kullanılmaya başlanması ile ortopedik cerrahide yeni bir dönem başlamıştır. Konvansiyonel metodlar ile tedavilerinde çeşitli sorunlar olan açık kırıklarda, psödoartroz tedavilerinde, deformite düzeltilmelerinde ve kemik uzatılmalarında çok başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 01 Ocak 1994 ile30 Haziran 1996 tarihleri arasında GATA Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı'nda akkiz ve konjenital ayak deformiteli 32 olgunun 34 ayağı Ilizarov cihaz ve tekniği ile tedavi edilmişlerdir. Tedavide, ayak ve ayak bileklerine fizyolojik, nötral pozisyon kazandırılması ve ağrısız yürüme sağlanması amaçlanmıştır. i Kaynak bilgiler ışığında değerlendirildiğinde; olgu sayımızın çokluğu ve elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, cihaz ve tekniğin gecikmiş ve tekrarlamış tüm ayak deformitelerinde, ateşli silah yaralanmasına bağlı sorunlu ayaklarda güvenle kullanılabileceğini göstermiştir... 91
Özet (Çeviri)
VII - SUMMARY CORRECTION OF FOOT DEFORMITIES WITH ILIZAROV CIRCULAR EXTERNAL FIXATOR A new period have been started with the use of Ilizarov apparatus and technique in orthopaedic surgery. Very successful results have been obtained in the treatment of open fractures and pseoudoarthrosis, correction of deformities and bone lengthening which some problems were observed in treatment with conventional methods. 34 feet of 32 cases which had acquired and congenital feet deformities were treated with Ilizarov apparatus and technique in Gülhane Military Medical Academy, Orthopaedics and Traumatology Department between January 1, 1994 and June 30, 1996. Physiological and neutral position obtained and painless gait were aimed with the treatment. Since we have a lot of cases and obtained successful results, Ilizarov apparatus and technique were found safe to use in all neglected and relapsed feet deformities and troubled feet with gun shot wounds when compared with literature... 92