İntramedüller çivileme sonrası gelişen humerus şaft nonunionlarında intramedüller çivi çıkartılmadan ilizarov eksternal fiksatör tedavisi
The augmentative ilizarov external fixation of humeral shaft nonunions following intramedullary nailing
  1. Tez No: 543428
  2. Yazar: ULAŞ AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUHİTTİN ŞENER, UZMAN HASAN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Femur ve tibiaya kıyasla humerus şaft kırıklarında intramedüller çivileme sonrası nonunion görülme oranı daha sıktır. Bu durumda tercih edilen tedavi yöntemi intramedüller çivinin çıkartılması, açık redüksiyon, plak fiksasyonu ve otolog greftlemedir, ancak kırık hattını açmadan intramedüller çivi üzerinden İlizarov eksternal fiksatör tekniği ile mükemmel sonuçlar bildiren sınırlı çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışmada intramedüller çivi tedavisi sonrası nonunion gelişen humerus şaft kırıklarında çivi çıkarılmadan yapılan İlizarov eksternal fiksatör tekniğinin tedavi sonuçlarının klinik, radyolojik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Humerus şaft kırığı nedeniyle intramedüller çivileme yapılmış ve aseptik nonunion gelişen yedi hasta çivi çıkarılmadan İlizarov eksternal fiksatör ile tedavi edildi. Ortalama takip süresi 22 aydı. Tüm hastalarda klinik ve radyolojik kaynama ortalama 112 günde gerçekleşti. Son kontrollerde ölçülen ortalama Constant skoru 78 idi. Hiçbir hastada derin enfeksiyon gelişmedi. 5 hastada yüzeyel tel dibi enfeksiyonu gelişti ancak oral antibiyoterapi ve lokal tel dibi bakımı ile iyileşti. Hiçbir hastada nörovasküler komplikasyonla karşılaşılmadı. İntramedüller çivileme sonrası başarısız humerus şaft kaynamalarının tedavisinde çivi çıkarılmadan yapılacak olan İlizarov eksternal fiksatör tekniği seçilmiş vakalarda uygulanabilecek alternatif ve etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The nonunion rate following intramedullary nailing of the humeral shaft fractures is higher than the tibial and femoral ones. Plate fixation and bone grafting with the nail removal is the preferred treatment method in this condition but excellent results of Ilizarov external fixation technique over intramedullary nail without opening the fracture site has been reported in limited studies. The aim of this study is to evaluate the clinical, radiologic and functional results of nail retention and Ilizarov external fixation technique in treating humerus shaft nonunions following previous intramedullary nailing. Seven patients with aseptic humeral shaft nonunion after intramedullary nailing were treated with Ilizarov external fixation without nail removal. The average follow-up time is 22 months. All patients had a clinical and radiological union after 122 day mean time. The follow-up average Constant score was 78. None of the patients developed a deep infection. There was a superficial pin tract infection in five patients but it was managed by oral antibiotic therapy and local pin care. There was no neurovascular complication in any patient. The augmentative Ilizarov external fixation after failure of humeral shaft union following intramedullary nailing may be an alternative and effective method in selected patients.