Tekrarlayan epitelyal over kanserlerinde primer ve sekonder tümör dokusunda CA125 üreten hücre oranının tedavi sonuçlarına etkisi
Effects of primary and secondary ovarian cancer tissues' CA125 expressing cell ratio on treatment results of recurrent epithelial ovarian cancer
  1. Tez No: 499025
  2. Yazar: SABİRE AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Over kanseri dünya genelinde, özellikle gelişmiş ülkelerde kadınlardaki kanser nedenli ölümlerin başında gelmektedir. En sık epitelyal over kanserinin (EOK) seröz alt-tipi görülmektedir. Diğer kanserlere göre insidansı az olmakla birlikte mortalitesinin yüksek olması geç evrede tanı almasından kaynaklanmaktadır. Geç evrede tanı alması tedavi cevabını olumsuz etkilemektedir. Over kanserinde nüks ve kemoterapi (KT) direnci sık olarak görülmektedir. EOK'de serum CA125 kullanımı ile ilgili pek çok çalışma vardır. Fakat doku düzeyinde yapılmış çalışma sayısı sınırlıdır. Çalışmamıza 2000-2017 yılları arasında kliniğimizde tedavisi düzenlenen ve takibi yapılan 36 tekrarlayan seröz over kanseri olgusu dahil edildi. Olguların hem primer hem nüks tümör dokularında immunhistokimyasal (İH) olarak doku düzeyinde CA125 boyanmasını inceledik. Bu bakımdan bizim çalışmamız literatürde benzeri olmayan bir çalışmadır. İH CA125 değerlendirmesi jineko-patolog tarafından yapıldı. İH sonuçları iki şekilde kategorize edilerek kullanıldı. İH CA125 boyanmasının sağkalım ve diğer prognostik parametreler ile ilişkisini irdeledik. Olgularımızın yaş ortalaması 53.8 yıldır. Tüm olgularımızın %78'inin evre IIIC olduğu saptandı. Çalışmamızın istatistiksel analizinde hem primer hem sekonder tümör dokusunda İH CA125 boyanma yoğunluğunun serum CA125 düzeylerine, hastalıksız ve genel sağkalıma anlamlı etkisi olmadığı saptandı. İH CA125 boyanması ile histolojik grade arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Yapılan istatistiksel analizlerde primer ve nüks tümör dokusu arasında İH boyanma açısından fark olmadığı da görüldü. Sonuç olarak, literatürde İH CA125 ile ilgili kısıtlı sayıdaki çalışmada farklı sonuçlar bulunmuştur. Bizim çalışmamızda İH CA125 ile sağkalım ve platin direnci arasında ilişki gösterilmemiş olsa da, daha geniş, prospektif çalışmalar yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is one of the most common cause of cancer mortality in women, being more in developed countries. The most common histologic type of ovarian cancer is serous ovarian cancer, a subtype of epithelial ovarian cancer (EOC). Main cause for the high mortality rate is that disease can be diagnosed mostly at late stage. The high recurrence rate and chemotherapy resistance over time are another major problems. The existing literature has only several studies regarding tissue expression of CA125. Our study includes 36 relapsing serous ovarian cancer cases whose treatment and follow up were all done in our institution. We studied immunohistochemical (IH) CA125 staining of both primary and recurrent cancer tissues. At this point, our study is unique considering IH CA125 staining was performed in both primary and recurrent cancer tissues. We examined the relationship between IH CA125 staining, survival and other prognostic factors. The mean age was 53.8 years in study population, 78% of cases were staged as IIIC. Neither primary nor recurrent ovarian cancer tissues' IH staining showed significant association between serum CA125 levels, disease free survival, or overall survival. Furthermore, we observed no relationship between IH staining and histologic grade. IH staining in both primary and recurrent cancer tissues was similar. In conclusion, a small number of studies about IH CA125 staining showed inconsistent results. Our study found no relationship between IH CA125 staining and survival and platin resistance, however, large prospective studies with large number of patients are needed.