Tek taraflı vezikoüreteral reflü olan çocukların shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Tek tarafli vezi̇koüreteral reflü olan çocuklarin shear wave elastografi̇ i̇le değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 499028
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ADALETLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Vezikoüreteral reflü (VUR) hastalarında dimerkaptosuksinik asit (DMSA) sintigrafisi böbrek parankimindeki morfolojik değişimlerin tespitinde altın standart tanı yöntemidir. Biz bu çalışmada VUR hastalarında shear wave elastografinin (SWE) böbrek parankimindeki hasarı tespit etme becerisini göstermeyi amaçladık. Yöntem ve Gereç: Prospektif olarak Ocak 2017- Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılan çalışmamıza voiding sistoüretrografi (VSUG) incelemesi ile tek taraflı II. derece veya daha üstü VUR tespit edilen 49 hasta dahil edildi. Hastaların böbrekleri, hastaların klinik durumları, DMSA ve VSUG sonuçları hakkında bilgi sahibi olmayan 2 radyolog tarafından üst pol, orta kesim ve alt pol olarak 3 kısma ayrıldıktan sonra her bir bölgede renal kortekse üçer adet region of interest (ROİ) yerleştirilerek m/s cinsinden shear wave velocity (SWV) değerleri hesaplandı. Hesaplanan değerler daha sonra hastaların DMSA sonuçları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların tek taraflı olarak, 15'inde II. derece (%30,6), 17'sinde III. derece (%34,7), 17'sinde IV. derece (%34,7) VUR mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim:.Dimercaptosuccinic acid (DMSA) scintigraphy is the gold standard method for diagnosis of parenchymal scar formation in these patients. Herein our aim was to evaluate ability of SWE to detect renal parenchymal scar formation in VUR patients. Materials and methods: We prospectively evaluate 49 patients who had unilateral grade II or higher degree VUR diagnosed by voiding cystouretrography (VCUG). After DMSA scan, 2 radiologists who were blinded to clinical data, evaluated patients using SWE. Kidneys were divided into three parts as upper pole, middle region and lower pole by consensus of two radiologists and then 3 regions of interests (ROI's) were placed to each part. Shear wave velocity (SWV) values were calculated and recorded for each region. Afterwards SWV values were compared to DMSA results. Finding: Unilateral grade II VUR was detected in 15 patients (%30,6), grade III VUR was detected in 17 patients (%34.7) and grade IV VUR was detected in 17 patients (%34.7) in kidneys.