Pankreatikobiliyer lezyonların radyolojik ve papanicolaou sitolojik sınıflamasına göre korelasyonu: Retrospektif analizi
Pancreaticobiliary lesions in comparison with radiologic features and papanicolaou cytologic results: A retrospective analysis
  1. Tez No: 499033
  2. Yazar: ELİF YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, araştırdığımız hasta popülasyonu üzerinde pankreas kitlelerini, elde olan BT ve MRG görüntüleri ile değerlendirip, kitlelerin radyolojik olarak ön tanılarını belirlemek ve bunları patolojik tanıları ile kıyaslayarak ön tanıların doğruluğunu ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 2012-2016 tarihleri arasında bölümümüzde çeşitli nedenlerle elde olunmuş üst batın BT ve/veya MRG incelemeleri sonucu 101 olgu sırasıyla dahil edildi. BT ve MRG ile yorum yapılabilecek 101 hastanın pankreas kitleleri farklı radyolojik bulgular göz önünde tutularak değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda ön tanılar; radyolojik benign veya radyolojik olarak olası malign olmak üzere belirlendi. İkinci aşamada ise, olguların İİAB ile elde edilmiş patoloji sonuçları, konulan radyolojik ön tanılar ile karşılaştırıldı. Bu sayede, radyolojik ön tanıların pozitif prediktif değerleri ortaya konmuş oldu. Bulgular: Çalışmamızda toplam 101 hasta değerlendirildi; 54'ü erkek, 47'si kadındı. Patolojik ve radyolojik değerlendirmeye detaylı bakıldığında; 101 hastanın 52'sine PADC, 1 tanesine asiner tümör, 5 tanesine histopatolojik olarak nöroendokrin tümör, 2 olguya histopatolojik olarak lenfoma, 5 solid psödopapiller tümör, 2 hastaya metastaz, 1 hastaya anaplastik CA, 2 tanesine seröz mikrokistik adenom, 5 olguya spesimende müsinöz epitel görülme, 11 hastaya malignite düşündüren patolojik bulgular, psödokist, nekroz ve reaktif nitelikli benign duktal epitel hücresi görülme, 4 hastaya spesimeninde ağırlıklı olarak köpüksü makrofajların görülmesi, 5 olguya kist duvarı içeriği, 12 olguya granülomatöz iltihap ve 2 olguya pankreatit tanıları konuldu. Sonuç: Pankreas kanserlerinde patolojik ve radyolojik tanıların birbiriyle korelasyonu en güvenilir tanı metodudur. Çalışmamızda radyolojik ön tanıların yüksek pozitif prediktif değer ile korele olduğu görülmüştür. Hem lezyon karakterizasyonu, hem de tedavi planlamasındaki faydaları değerli avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to analyze pancreatic masses on the patient population we investigated with available CT and MRI images. We compared our radiological assessed prediagnosis with histopathologic diagnoses to establish the accuracy of the radiological prediagnosis. Material and Methods: In our study we included 101 patients with upper abdomen CT and/or MR examinations, which were obtained for various reasons between 2012 and 2016. All patients had a common property, pancreatic mass lesions. The following specific features were radiologically restrospective examined to take a prediagnosis between radiologically benign, probably or most probably malign. As a second step, histopathological results obtained by FNAB were compared with our radiologically taken prediagnosis. Thus, the positive predictive value of our radiological prediagnosis were established. Results: In the statistical analysis, the non-numerical variables were compared with each other and a positive predictive value was determined by comparing the radiological prediagnosis with the diagnosis of Papanicolaou cythopathological classification. As a result of this, following findings were obtained: a positive predictive value for a radiological prediagnosis confirmed by histopathological verification was 96,5%, the negative predictive value was 7%. Sensitivity was found to be 86,4% and specifity 25%. Conclusion:. In order to establish a successful treatment period for pancreas carcinoma, it is essential to make an accurate diagnosis of the lesion. For this reason, a cooperation of pathological and radiological examinations are the most useful diagnosis methods. In our study, it was seen that radiologic prediagnosis were corroded with high positive predictive value.