Akut pankreatitin şiddet ve prognozunu öngörmede nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin'in rolü
The role of neutrophil gelatinase-associated lipocalin in determining the severity and outcome of acute pancreatitis
- Tez No: 499043
- Danışmanlar: UZMAN FATİH BORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Giriş: Akut pankreatit hastalarının yaklaşık dörtte biri şiddetli akut pankreatit olarak seyretmektedir. Hastalığın erken döneminde pankreatitin şiddetini belirlemek önem taşımaktadır. Birçok skorlama sistemi ve biyokimyasal belirteç akut pankreatitin şiddetini öngörmede kullanılmaktadır. Nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) erken akut tübüler nekrozun tanısında gelecek vaat eden bir belirteç olarak literatüre girmiştir. Sağlık bireylere kıyasla akut pankreatit vakalarında serum NGAL düzeyi anlamlı olarak yüksek gözlemlenmiştir. Bu hastalarda NGAL prediktif bir belirteç olarak gündeme geldiği üzere bu hipotezi değerlendirmeyi amaçladık. Metot: Çalışmamızda Mart ile Aralık 2016 dönemi arasında akut pankreatit tanısı alan 66 hasta ve 30 gönüllü yer aldı. Acil tıp kliniğine pankreatit semptomlarının başlamasından itibaren 24 saatten daha uzun süre içinde başvuran ve son 3 ayda kontrast maruziyeti olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalığın şiddeti Revize 2012 Atlanta Sınıflaması temel alınarak Ranson kriterleri ve klinik yaklaşıma göre ikiye ayrılarak değerlendirildi. Serum NGAL seviyeleri Lipokalin-2/NGAL ELISA kit kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 55,9±18,3 yıldı ve kontrol grubunun yaş ortalaması 54,7±10,6 yıldı. Hastalar, hastanemizin acil kliniğine yakınmaların başlamasından sonraki ortalama 10,6±17,9 saat sonra başvurmuştu (tablo 1). Ranson kriterlerine dayanarak 28 hastanın, klinik kriterlerine göre 7 hastanın şiddetli akut pankreatiti vardı. Serum NGAL düzeyi pankreatit hastalarında sağlıklı gönüllülere göre istatistiksel olarak anlamlı artış göstermekle birlikte, her iki sınıflamada da şiddetli vakaları hafif olanlardan ayıramadı. Öte yandan 48. saat C-reaktif protein (CRP) değeri sadece klinik kriterlere dayanan şiddetli pankreatit vakalarını ayırmada anlamlıydı (p=0,001) (tablo 2). Sonuç: Ranson kritlerleri ve klinik yaklaşım baz alınarak yapılan gruplandırmalarda serum NGAL seviyesi anlamlı bir belirteç olarak bulunmadı. Klinik temelli gruplamada, şiddetli akut pankreatit vakalarını öngörmede CRP değerinin 48. saatteki önemi, literatürdeki verilerle uyumluydu. Çalışmamızdaki kısıtlılıklara karşılık, literatürde serum ve idrar NGAL seviyelerinin akut pankreatitin şiddetini öngörmede yararlı olabileceğini belirten toplamda dört çalışma bulunmaktadır. Bizim çalışmamız NGAL'ın pankreatit hastalarında katkı sağlamadığını gösteren ilk klinik çalışma olma özelliğindedir. Öte yandan serum NGAL seviyesinin akut pankreatitin şiddetinde erken bir prognostik belirteç olarak araştırılması için daha geniş ve standardize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: About one-fourth of patients with acute pancreatitis (AP), develop severe acute pancreatitis (SAP). It is essential to discriminate severe cases in the early course of the disease. Many scoring systems, and biochemical markers are being studied to predict the severity of AP. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) has been accepted as a promising marker in diagnosing early acute tubular necrosis. Serum NGAL levels were also observed significantly higher in patients with AP in comparison to healthy individuals. As it has been proposed as a predictive marker recently, we aimed to evaluate this hypothesis. Methods: Our study included 66 patients with AP and 30 healthy volunteers and took place between March and December 2016. The severity of disease was classified based on both Ranson's criteria and a clinical approach according to the revised Atlanta classification 2012. The serum NGAL concentrations were measured using the Lipocalin-2/NGAL ELISA kit. Results: Based on the Ranson's score 28 patients, and on a clinical approach 7 patients had SAP. Serum NGAL levels did not differentiate SAP from mild cases in both classification. However, C-reactive protein level on 48 hours had a significance in determining severe cases on a clinical based approach, but not in comparison to Ranson's score. Conclusion: Serum NGAL level was not a useful marker especially when the severity of the disease is classified according to Ranson's criteria. Larger and standardized studies are needed to evaluate serum NGAL level as an early prognostic marker to determine the severity of AP.