Üreteral akses kılıfın 2 CM den küçük böbrek taşlarında retrograd intrarenal cerrahi başarısı üzerine etkisi
The effect of ureteral access sheath on retrograde intrarenal surgery success for renal stones smaller than 2 CMS
- Tez No: 499057
- Danışmanlar: UZMAN ÇAĞRI ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ:Bu çalışmamızda, kliniğimizde 2 cm'den küçük taşlarda uygulanan Retrograd İntrarenal Cerrahi'de Üreteral Akses Kılıf(ÜAK) kullanımının taşsızlık, komplikasyon, operasyon süresi ve VAS skoru üzerine etkilerini ortaya koymayı amaçladık MATERYAL VE METOT:Çalışmamızda 15 Şubat 2017- 15 Kasım 2017 tarihleri arasında RIRC yapılan 60 hastanın verileri prospektif olarak incelenmiştir. Hastalar ÜAK kullanılan (Grup 1) ve ÜAK kullanılmayan (Grup2) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grupta 30 ar hasta olması planlanmıştır. Primer hedef olarak taşsızlık ve komplikasyonlar açısından gruplar arasındaki farklılıklar değerlendirilmiştir. İkincil hedef olarak taşa ulaşma süreleri, operasyon süreleri ve postoperatif VAS skoru incelenmiştir. Hastalar postoperatif 1. ayda çekilen bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmiştir. Taşsızlık >3 mm fragmanın olmaması olarak tanımlanmıştır. BULGULAR: Grup 1'deki hastaların yaş ortalaması 49,58 ; Grup 2'de yer alan hastaların yaş ortalaması 48,36 dır. Grup 1'deki hastaların %76,67'si erkek %23,33'ü kadın iken; Grup 2'deki hastaların %53,33'ü erkek, %46,67'i kadındır. Grup 1'deki hastaların taş yükü 76,59 iken; Grup 2'deki hastaların taş yükü 62,19 dur.(p=0,160) Grup 1'deki hastaların taşlarının %53,3'ü renal pelvis, %20'i üst kaliks, %16,6'ı alt kaliks, %10'u çoklu yerleşimlidir. Grup 2'deki hastaların taşlarının %46,67'i renal pelvis, %33,3'ü üst kaliks,% 3,33'ü orta kaliks,%13,33 alt kaliks ve %3,33'ü çoklu yerleşimlidir. Çalışmamızın primer amaçlarından olan taşsızlık değerlendirildiğinde, ÜAK kullanılan ve kullanılmayan gruplar açısından istatistiki olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Her iki frup için de taşsızlık oranları %93,33 olarak saptanmıştır.(p=0,694) Operasyon süreleri ÜAK kullanan grupta ortalama 37,51 dk ; kullanılmayan grupta 32,77 dk olup iki grup arasındaki fark anlamlı değildir.(p=0,411) Taşa ulaşma süreleri 1. Grup için 5,49 dk; 2. Grup için 6,78 dk olup aralarında istatistiki olarak anlamlı bir fark olmasa da eğilim olduğunu göstermektedir.(p=0,055) Çalışmamzda postoperatif ağrı düzeyleri VAS skoru ile ölçülmüştür. ÜAK kullanılan grupta VAS skoru 4,13 iken; kullanılmayan grupta 5,33 olarak bulunmuştur. (p=0,064) SONUÇ:Sonuç olarak, ÜAK kullanımının başarı ve komplikasyon üzerine etkisi olmadığı sonucuna varıldı. Bununla beraber, istatistiki olarak anlamlı olmasa da, ÜAK'ın postoperatif ağrıyı azalttığı ve taşa ulaşma süresini kısalttığına yönelik güçlü bir eğilim olduğu belirlendi. Bu sonuçlar göz önüne alındığında ÜAK'ın güvenli olduğu, başarıya katkısı olmasa da ; toplayıcı sisteme ulaşımı kolaylaştırdığı ve postoperatif ağrıyı azaltmada avantaj sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to investigate the effects of ureteral acsses sheath (UAS) on stone-free rates, complications, operation time and VAS score in retrograde intral renal surgery performed in stones smaller than 2 cm in our clinic. MATERIALS AND METHODS: We eveluated prospectively, 60 patients's data who underwent RIRC between February 2017 and November 2017 in this study. Patients who UAS was used named as Group 1;and patients who UAS wasn't used named as group 2. It is planned to be 30 patients in each group. RESULTS : The mean age of the patients in Group 1 was 49.58;the mean age of the patients in Group 2 was 48.36. 76.67 % of the patients in Group 1 and 53.33 % of the Group 2 were male, and 23.33% of the patients in Group 1 and 46.67 % of the patients in Group 2 were female. While the stone burden of the patients in Group 1 was 76,59; the stone burden of the patients in Group 2 was 62.19 (p = 0,160). 53.3% of the stones of Group 1 patients were renal pelvis,20% were upper calix,16.6% were lower calix,10% is multiple locations.46.67% of the stones of Group 2 patients were renal pelvis,33.3% were upper calyces,3.33% were middle calyces,13.33% were lower calices and 3.33% were multiple locations. There was no statistically significant difference between the UAS and non-UAS groups when we evaluated the stone-free rates, which is also primary aims of our study.The stone-free rates were 93.33% for both groups (p = 0,694). The complication rate in Group 1 was 7.69%; and the complication rate in Group 2 was 3.03% (p = 0.418). The mean duration of operation was 37.51 min; the difference between the two groups was not significant (p = 0,411).The mean time to reach the stone was 5.49 min for Group 1;for Group 2,it was 6.78 min . Although there was no statistically significant difference ;there was a statistically propensity (p = 0.055) Postoperative pain levels were measured by VAS score. while the UAS score was 4,13 in the UAS group; and 5.33 in non-UAS group. (P = 0.064) RESULTS : It was concluded that; the use of UAS was not effect on success and complication. Nevertheless, although it is not statistically significant,it was determined that UAS had a strong propensity to reduce postoperative pain and shorten the time to reach the stone. In conclusion, although UAS does not contribute to final success, it is safe and it facilitates access to the collecting system and provides an advantage in reducing postoperative pain,