Birinci basamak sağlık hizmetlerinde hastaların endikasyon dışı talepleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the results of patient's not indicated demands in primary health care services
- Tez No: 499075
- Danışmanlar: PROF. ADEM ÖZKARA, UZMAN İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hastaların medya aracılığıyla sağlıkla ilgili doğru ya da yanlış pek çok bilgiye eskisinden daha hızlı, daha kolay ve sınırsız ulaşılabiliyor olmaları; bu bilgileri referans alarak, hekimlerinden endikasyon dışı sağlık uygulamalarını talep etmelerine sebep olmuştur. Aile hekimleri, hastaların sağlık sistemiyle ilk temas noktası olmaları ve yaş, cinsiyet ve rahatsızlık ayrımı yapmaksızın bireylere, ailelere ve belirli bir nüfusa kişisel ve sürekli sağlık hizmeti sunmakla yükümlü olmaları bakımından bu taleplerle en sık karşılaşan hekim grubudur. Amaç Çalışmamızda hastaların hekimlerinden endikasyon dışı sağlık uygulamaları taleplerinin neler olduğunun, ne sıklıkla yapıldıklarının ve sebep olabildikleri olumsuz sonuçların belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmanın evrenini ülke genelindeki aile hekimliği uzmanları ve aile hekimliği uzmanlık öğrencileri oluşturmaktadır. Katılımcılara 1500 üyesi olan kapalı bir e-mail grubu, facebook grupları, WhatsApp grupları ve kişisel bağlantılar aracılığıyla ulaşılarak, anketi internet ortamında doldurmaları sağlanmıştır. Çalışma 379 katılımcıyla, beş haftada tamamlanmıştır. Bulgular Katılımcıların %44'ü asistan doktor, %20'si sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık öğrencisi, %34'ü uzman doktor ve %2'si eğitim görevlisiydi. Katılımcıların %1'i özel hastanede, %7'si devlet hastanesinde, %32'si eğitim araştırma hastanesinde, %17'si üniversite hastanesinde, %41'i aile sağlığı merkezinde ve %3'ü toplum sağlığı merkezinde çalışmaktaydı. Katılımcıların yaş ortalamaları 33, meslekte geçirdikleri sürenin ortancası 6 yıldı. Hekimler en sık karşılaştıkları endikasyon dışı taleplerin ilaç yazılması (%74) ve laboratuvar tetkiki yapılması (%69) olduğunu belirtmiştir. Hekimler ayrıca, hastaların yapılması konusunda en çok ısrarcı oldukları ve yapılmadığında en çok şiddete başvurdukları taleplerin, ilaç reçetelenmesi ve istirahat raporu düzenlenmesi olduğunu belirtmiştir (sırasıyla (%84 ve %81), (%54 ve %68)).
Özet (Çeviri)
In the recent years; patients can reach the information regardless of the correct one or the wrong one, much more easier then before using the media. Which will later couse them to demand not indicated health care applications from the doctors since they take those informations as their health care references. Family practitioner's are having this kind of demands more then the other doctors since they are the ones who are getting in contact with the patients first when it comes to health care systems and also they are the ones who regardless of age, sex and ilness have to serve people and families when it comes to the health care systems. Goal The aim of this study is; identifying what are the not indicated health care demands, how often it is demanded, what could be the results of these kind of demands. Material And The Method This study involves the family practitioner specialists and the family practitioner students around the country. The participants has been reached using a 1500 member e-mail group, facebook groups , whatsapp groups or the personal contacts and provided to fill in the questionnaire on the internet. The study has been complated in five weeks with 379 participants. Findings %44 of the participants are assistant doctor, %20 of the participants are contracted family practitioner specialist students, %34 of the participants specialist doctors and %2 of them are the lecturers. %1 of the participants are working in private hospitals, %7 of them working on the government hospitals, %32 of them are working on training and research hospital, %17 of them are working on the university hospitals, %41 of them are working on the family health care centers and %3 of them are working on the public health care centers. Avarage age of participants is 33 and the avarage experience on their job is 6 years. The main off-labe demands identified by the doctors are the medicine prescribes (%74) and labaratory analyses (%69). Doctors also pointed that; patients most insisted and when it is not done; cousing them to do violence demands are medicine perscription and writing a sick certificate (%84 and %81 regardingly), (%54 and %68).