Zayıf ve normal kilolu bireylerde ortoreksiya nervoza sıklığının değerlendirilmesi
The aim of this study is to evaluate the frequency of orthorexia nervosa (healthy eating obsession) in thin and normal-weighted subjects
- Tez No: 499085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı zayıf ve normal kilolu bireylerde ortoreksiya nervoza(sağlıklı beslenme takıntısı)sıklığını değerlendirmek ve ortoreksiya nervozanın,sağlıklı beslenmenin hekimlerce önerildiği kronik bir hastalığı olmayan ve kilolu olmayan bireylerdecinsiyet, yaş, eğitim durumu ile olan ilişkisini belirlemektir. Yöntem:Çalışmamız etik onayı alındıktan sonra,İstanbul'da Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne herhangi bir nedenle başvuran sağlıklı bireylere, hasta ve hasta yakınlarına yapılmıştır. Ortoreksiya nervoza eğilimini belirleyen Arusoğlu tarafından Türkçe' ye uyarlanan Orto -11 testi ve gönüllülük esasına dayalı ve katılımcıların doldurduğu anketten oluşmaktadır. Orto-11 testinden alınanpuan < 27 olan kişilerde ortorektik eğilimlerin olduğu kabul edildi.Çalışmamızda normallik denetimi tek örneklem Kolmogorov Smirnov testi, Histogram, Q-Q plot ve boxplot grafikleri çizilerek yapıldı. Veriler ortalama, s.sapma, minimum, maksimum, frekans ve yüzde şeklinde verildi. İki grup arasında ölçümsel değişkenler bağımsız gruplarda t testi ile analiz edildi. Nominal değişkenler Kikare, Yates düzeltmeli ki kare ve Fisher kesin olasılık testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the frequency of orthorexia nervosa (healthy eating obsession) in thin and normal-weighted subjects and to determine the relationship of orthorexia nervosa with gender, age, educational status in non-overweighted individuals and people without a chronic disease for which healthy eating is recommended by physicians. Methodology: After obtaining ethical approval for our study, the study was conducted on the patients, their relatives and healthy people who were admitted to Gaziosmanpasa Taksim Training and Research hospital for any reason. It is composed of the Ortho-11 test, adapted by Arusoglu to Turkish in order to determine the tendency of orthorexia nervosa and a questionnaire based on voluntariness and filled out by participants. The people who obtained the score less than 27 from the Ortho-11 test were considered to have orthorexic tendencies. In our study, normality control was carried out with single sample Kolmogorov Smirnov test, Histogram, Q-Q plot and by drawing BoxPlot graphs. The data were expressed as mean, standard deviation, minimum, maximum, frequency, and percentage. The measurement variables between the two groups were analyzed by the t-test in the independent groups. Nominal variables were assessed with the Chi-square, Yates' correction Chi-square and Fisher exact probability tests.