Tip 2 diyabetes mellitus tanısı olan hastalarda koroid kalınlığının idraralbumın/kreatinin oranı ile ilişkisi
Coroidal thickness relationship with albumi̇n/creati̇ni̇n ratio in type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 499084
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET YAVUZ GÜRLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş: Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 diyabet prevalansı hızla yükselmektedir. 2015 yılı itibari ile dünyadaki diyabetli hasta sayısı 415 milyon iken bu sayının 2040 yılında %55 oranında artarak 642 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. Diyabetik retinopati DM hastalarda en önemli körlük sebebidir. Koroid vaskülopatisinin diyabetik retinopati patogenezindeki önemli etkenlerden biri olduğunu düşünülmektedir. Son zamanlarda optik koherans tomografisinin kullanımının yaygınlaşması ile koroid tabakası hakkında bilgiler arttmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda koroid kalınlığı ile spot idrarda mikroalbumin/kreatinin arasında korelasyon olup olmadığını araştırdık. Diyabetik retinopatinin erken evresinde tanınması açısından subfoveal koroid kalınlığı ölçümünün anlamlığını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: 40-60 yaş aralığında olan tip 2 diyabetes mellitus tanısı bulunan spot idrarında mikroalbumin/kreatinin oranı > 30 mg/1 gr kreatinin olan 30 kişi ile mikroalbumin/kreatinin oranı30 mg olan hasta grubu Grup 2, kontrol grubu Grup 3 olarak adlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Type 2 diabetes incidance is increasing in both developing and developed countries because of the sedentary life style changes. Diabetic patient number was 415 million in 2015. This number, with %55 persantage increase, is predicted to be 642 million. Diabetic retinopathy is the major blindness cause in diabetics. Choroid vasculopathy is considered to be an important factor within the pathogenesis of diabetic retinopathy. Recently our adnowledge about choroid pleksus is increased becuse of the pravelent use of optic chorance tomography. Therefore we investigate the correlation of choroid thickness and spot urine albumin/creatinin ratio. Our purpose is to proof the importance of subfovealar choroid thicness within the diagnosis of early stage diabetic retinopthy. Materials and Methods: We take all survey people between 40-50 years old. 30 type 2 diabetic patients with spot urine albumin/creatinin ratio > 30mg/1gr creatinin. 30 type 2 diabetic patients with spot urine albumin/creatinin ratio < 30mg/1gr creatinin. 30 volunteers with no diabetics. We compare both groups choroid thickness with the use of EDI-OCT (9mmline) device. Statistics: Because of numeric variabilities do not fulfill the groups normal distiribution requirement we used Kruskal Wallis Test. Subgroup analysis is done by Mann Whitney U test and interpreted by Benferroni correction. Categoric variable ratios between groups are tested with Chi Square Analaysis.