Hemofili hastalarında profilaktik faktör uygulama dozları ile yıllık kanama ve dejeneratif artropati gelişmesi arasındaki ilişki
The relationship between application doses of prophylacticfactor and annual bleeding and development of degenerative arthropathy in hemophilia patients
  1. Tez No: 499150
  2. Yazar: HALİSE ZEYNEP GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BÜLENT ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hemofili kalıtsal kanama bozukluğu olup, başta eklem içi ve kas içi olmak üzere kanamalarla kendini gösteren bir hastalıktır. Günümüzde tedavinin temeli eksik olan faktörün yerine konmasıdır. Kanama olmadan korunma amacıyla düzenli aralıklarla faktör kullanılması profilaksi olarak adlandırılır. Hastalarda artropati gelişiminin önlenmesi için kas-eklem kanamalarının önlenmesi gerekmektedir. Bunun için de profilaksi uygulaması önem kazanmaktadır. Çalışmamızda kliniğimizde takipli olan 25 yaş altı hemofili A ve B hastalarının verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaşı, tanı yaşı, hastalık tipi, faktör düzeyi, hastalık ağırlığı, takip süresi, profilaksi dozu ve sıklığı, yıllık kanama sayısı, artropatik hasta sayısı, radyoaktif sinovektomi yapılan hasta sayısı, cerrahi uygulanan hasta sayısı kaydedildi. Ölçülen en düşük faktör düzeyi
Özet (Çeviri)
Hemophilia is hereditary bleeding disorder mainly characterized with intraarticular and intramuscular hemorrhage. Currently, the basis of treatment is to replace the missing factor. The use of factors at regular intervals for prevention without bleeding is called prophylaxis. Muscle-joint bleeding should be prevented in patients for development of arthropathy. In our study we retrospectively reviewed the data of people with hemophilia A and B patients under 25 years of age who were admitted to our center. Patients' age, age of diagnosis, type of disease, factor level, disease severity, duration of follow-up, prophylaxis dose and frequency, number of annual bleeding, number of arthropathic patients, number of patients undergoing radioactive synovectomy and number of patients undergoing surgery were recorded. The lowest measured factor level