Akut miyokard infarktüsü geçiren bireylerin beslenme durumu ile serum nesfatin-1 düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional status and serum nesfatin-1 level in individuals with acute myocardial infarction
- Tez No: 499174
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), dünyada ve ülkemizde en önemli hastalık ve mortalite nedenlerinden biridir. Akut miyokard infarktüsü (AMİ), bu koroner olayların önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Akdeniz diyeti ile kardiyovasküler hastalıklara bağlı mortalitede azalma, aynı zamanda miyokard infarktüsü ve inme insidansında da önemli bir düşüş sağlanmaktadır. Anoreksijenik bir peptit olan nesfatin-1'in potansiyel besin alımı, vücut ağırlığı ve adipoz doku üzerindeki etkilerinin yanısıra kardiyovasküler etkileri olduğunu gösteren çalışmalar da oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, KVH ile serum nesfatin-1 düzeyi, antropometrik ölçümler ve diyet bileşimi arasındaki olası ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ağustos 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji kliniğine AMİ ön tanısıyla başvuran koroner angiyografi sonucu SYNTAX skoru ile derecelendirilen, gönüllü 45-80 yaş arası toplam 100 hasta (51 erkek, 49 kadın) birey oluşturmaktadır. SYNTAX skoru derecelerine göre 1. grup (KAH olmayan, n:33) 2. grup (KAH derecesi hafif, n:33) ve 3. grup (KAH derecesi ağır, n:34) olarak sınıflandırılmıştır. Bireylerin genel özellikleri, besin tüketim durumları, fiziksel aktivite düzeyleri anket formu ile sorgulanmış, serum nesfatin-1 düzeyi analizi yapılmış, bazı biyokimyasal bulguları ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. 'Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği' kullanılarak diyet örüntüsü belirlenmiştir. Boyun çevresi ölçümü, her iki cinsiyette de SYNTAX skoru derecesine göre farklılık önemli bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases (CVD) is one of the most important causes of disease and mortality on the world and in our country. Acute myocardial infarction (AMI) constitutes the most important part of these coronary events. The Mediterranean diet provides a significant reduction in the incidence of myocardial infarction and stroke, as well as a reduction in mortality due to cardiovascular diseases. Nesfatin-1, an anorexigenic peptide, has effects on nutrient uptake, body weight and adipose tissue beside its potent cardiovascular effects are very limited. This study was conducted to investigate the possible relationship between CVD, Mediterranean diet, anthropometric measurements, dietary composition and serum nesfatin-1 level. The sample of the study consisted of a total of 100 patients (51 male, 49 female) between at the age of 45 and 80, who underwent urgent coronary angiography due to AMI in the department of cardiology in the Turkiye Yuksek Ihtisas Education and Research Hospital. Coronary angiography results were graded by SYNTAX score. According to the SYNTAX score, they were classified into the first group (without CAD, n:33), the second group (mild CAD, n:33) and the third group (severe CAD, n:34). The general characteristics, nutrition intake status and physical activity levels of the individuals were questioned using questionnaire and serum nesfatin-1 level analysis were done and some biochemical findings and anthropometric measurements were taken. The content of the diet was determined by using the 'Mediterranean Diet Compliance Scale'. The difference in neck circumference was found to be statistically significant (p0,05).