Raket sporcularının atletik performanslarının incelenmesi
Investigation of athletic performances of racket sportsmen
- Tez No: 499198
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, raket sporcularının performanslarını ve fiziksel yeterliliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Spor, kişinin belli düzenlemeler içinde fiziksel aktivitesini ve motorik becerilerini zihinsel, ruhsal ve sosyal davranışlarını geliştiren ve bu özelliklerini belirli kurallar içerisinde yarıştırılmasını amaçlayan biyolojik ve sosyal bir uğraştır. Çalışma grubuna masa tenisi, badminton ve tenis branşlarında 12'şer kişilik erkek sporculardan oluşan 36 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların yaş, boy, vücut ağırlığı, haftalık antrenman süresi, spor yaşı, vücut kitle indeksi, t-testi, reaksiyon testi, 30 metre sürat testi, aerobik güç testi, anaerobik güç testi, vücut yağ yüzdeleri, çevre, çap ve deri altı yağ ölçümleri yapılmıştır. Veriler SPSS 22,00 paket program ile kayıt edilmiştir. Grupların genel ortalamasında Npar tests kullanılmıştır. Grupların birebir ortalamasında One-Way Anova Analizi testi kullanılmıştır (p0,05). Sonuç olarak; vücut ağırlığı, haftalık antrenman süreleri, çeviklik düzeyleri, aerobik güçleri, kalça, diz, bel çap ve göğüs, üst kol(ekstansiyon), üst kol(fleksiyon) çevre ölçümlerinde farklılıklar bulunmuştur. Branşlar arasındaki farklılığının müsabaka süreleri, yüklenme çeşitleri, saha ölçüleri ve raket boyutlarından olduğu sanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the performances and physical competences of racket athletes. Sport is a biological and social challenge that promotes one's physical activity and motoric skills in certain settings and promotes mental, spiritual and social behavior and raises these qualities in certain rules. The study group consisted of 36 people consisting of 12 male athletes in table tennis, badminton and tennis branches. The age, height, body weight, weekly training period, sports age, body mass index, t-test, reaction test, 30-meter speed test, aerobic power test, anaerobic power test, body fat percentages, environment, diameter and skin six oil measurements were made. Data were recorded with SPSS 22.00 package program. Npar tests were used in the overall average of the groups. The one-way ANOVA test was used for the mean of the groups (p 0,05). As a result; There were differences in body weight, weekly training periods, agility levels, aerobic forces, hip, knee, waist diameter and chest, upper arm (extancion) and upper arm (flexion). It is believed that the differences between the branches are due to competition times, load types, field measurements and racket size.