Futbolda taraftar ve öfke ilişkisi
Fans and anger relationship in football
- Tez No: 499224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma ile Konyaspor taraftarlarının öfke düzeylerinin ve öfke ifade tarzlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Ülkemizdeki Futbol taraftarları oluştururken; örneklem grubunu ise Konyaspor taraftarı olan, 244'ü kadın, 603'ü erkek olmak üzere toplam 847 gönüllü oluşturmuştur. Verilerin elde edilmesinde Sosyo-demografik bilgiler için; kişisel bilgi formu, Öfke İfade tarzlarının belirlenmesinde ise Spilberger ve ark (1983)'nın geliştirdiği ve Özer (1994) tarafından Türkçeye uyarlanan ‟Sürekli Öfke ve Öfke ifade Tarz Ölçeği" kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normalitesi Kolmogorov-Smirnov, İkili karşılaştırmalarda Independent Samples t test, Çoklu karşılaştırmalarda ise One-Way Anowa testi kullanılırken farklılık kaynağının belirlenmesinde Tukey HSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the anger levels and anger expression styles of Konyaspor supporters. While the universe of the work is constituted by Football supporters in our country; The sample group consisted of 847 volunteers, 244 women and 603 men, who were Konyaspor supporters. For obtaining socio-demographic information; personal information form,“Anger Expression Style Scale”developed by Spilberger and friends (1983) and adapted to Turkish by Özer (1994) was used in the determination of Anger Expression styles. Kolmogorov-Smirnov, Tukey HSD test was used to determine the difference in the independent data samples in the two independent comparisons and One-Way Anowa test in the multiple comparisons.