Sağlık çalışanlarında sigara kullanımı, depresyon semptomatolojisi ve premenstruel sendrom durumlarının değerlendirilmesi
Smoking, depression symptomatology and valuation premenstrual syndrome situations at health workers
- Tez No: 499227
 - Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarında sigara kullanımı, depresyon semptomatolojisi ve premenstruel sendrom durumlarının değerlendirilmesi amacına yönelik olarak tanımlayıcı-ilişkisel türde planlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini bir devlet hastanesinde görev yapan 255 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Araştırmada veriler, literatür taranarak araştırmacılar tarafından oluşturulan 44 soruluk anket, Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Premenstrüel Sendrom Ölçeği kullanarak edilmiştir. Veriler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma olarak özetlenmiş değerlendirilmede Pearson Korelasyon ve Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey has been planned for the aim of evaluation of premenstrual syndrome situations, depression symptomatology and smoking at health workers in the kind of definitive relationally. The universe of the survey include 255 health workers working in a public hospital. In this survey datas,the ouestionnaire with 44 questions that researchers created by scaning literature, has been achieved with questionnaire method by using Fagerstorm Nicotine Addiction Scale,Beck Depression Scale and Premenstrual Syndrome Scale. Pearson correlation and Chi-Square tests have been used in the evaluation summarized as standart deviation, average, percentage and number.