Periparturient dönemdeki sütçü sığırlarda potasyum seviyesinin belirlenmesi
Determination of potassium levels in dairy cows in the periparturient period
  1. Tez No: 499226
  2. Yazar: ZEYNEP TOPRAK ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Süt sığırlarında metabolik hastalıklara yol açan ve ciddi ekonomik kayıplara neden olan hipokaleminin belirlenmesi ve koruyucu tedbirlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada periparturient dönemdeki (1) sütçü sığırlarda kan potasyum seviyesinin belirlenmesi ve (2) postparturient hastalıklar ile kan potasyum seviyesi arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlandı. Çalışmada 2 farklı (A ve B) sütçü sığır işletmesinde toplam 40 gebe multiperoz sığır ve 20 metabolik hastalıklı (ketozis, abomazum deplasmanı) sığırlar kullanıldı. Çalışmaya uygun 2 farklı sütçü sığır işletmesindeki 40 hayvandan doğuma 1 hafta kala ve doğumdan sonraki ilk iki hafta içerisinde, metabolik hastalıklı 20 sığırdan ise birkez olmak üzere 10 ml v. jugularisten kan örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri oda ısısında 15 dk bekletildikten sonra 5000 rpm 10 dk santrifüje edilerek elde edilen serumlar ependorf tüplere aktarıldı. Sonraki zaman diliminde serum örnekleri dondurularak muhafaza edildi ve analizler için laboratuvara gönderildi. Serum Na, K, Cl, Kreatin, SGOT, LDH, Mg, P, CPK analizleri yapıldı. A işletmesindeki sığırlarda doğumu takiben ortalama potasyum seviyesi 2,35±0,17 mmol/l iken, B işletmesindeki sığırlarda doğum sonrası potasyum seviyesi 2,71±0,12 mmol/l, ve metabolik hastalıklı sığırlarda ise serum ortalama potasyum seviyesi 2,53±0,06 mmol/l olarak tespit edildi. Bu çalışmanın sonuçlarını değerlendirdiğimizde doğum sonrası laktasyondaki ineklerde negatif K dengesinin geliştiği ve ayrıca abomazum deplasmanlı ineklerin de hipokalemik oldukları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Detection and prevention of hypokalemia which causes economic losses and metabolic diseases in dairy cows has a great importance. For this reason, the first objective of this study is to determine the level of blood potassium in dairy cows in periparturient period, and the second objective is to determination of the relationship between metabolic diseases and blood potassium level. In this study, 40 cattle which are pregnant, multiparous and that bred in two different farm (A and B) and 20 cattle which are suffering from metabolic diseases (ketosis, displacement of abomasum) were used. 40 of cattle's blood samples was taken by the way of v.jugularis twice, amount of 10 ml each time. First sample was taken one week before calving, and the second one was taken within two weeks after calving. Blood samples of 20 cattle that had metabolic diseases was taken by the way of v.jugularis once, as 10 ml. After blood collection process, all samples was rested in room temperature for 15 minutes, then centrifuged at 5000 rpm for 10 minutes. Serums that collected after centrifugation was filled in the eppendorf tubes, was frozen and then sent to laboratory for analysis. Samples were analyzed for Na, K, Cl, Creatinine, SGOT, LDH, Mg, P and CPK parameters. Mean potassium level of cattle after calving was identified in A farm as 2,35 ± 0,17 mmol/l, in B farm as 2,71 ± 0,12 mmol/l, and mean potassium level of cattle with metabolic disease was identified as 2,53 ± 0,06 mmol/l. In conclusion, development of negative K balance in lactating cattle after calving was detected. Additionaly, cattle with displaced abomasum were identified as being hypokalemic.