Akciğer transplantasyonunda donör preparasyonu (Deneysel çalışma)
Donor preparation in experimental lung transplantation
  1. Tez No: 49922
  2. Yazar: MEHMET DAKAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT DANIŞ KAMALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Akciğer transplantasyonu sayısı donör teminindeki güçlük nedeniyle bulunabilen donör sayısıyla sınırlandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, uzamış organ saklama süresince fizyolojik fonksiyonların bozulmadan sürdürülebilmesini sağlanmasıdır. Çalışmamızda oniki köpek üç guruba ayrılarak incelenmiştir.Birinci gurup, kontrol gurubudur saklama işlemi uygulanmamıştır(n=3). İkinci gurupta, Euro-Collins solüsyonu ile flush ve saklama işlemi yapılmıştır (n=4). Üçüncü gurupta, LPD 40+ Pentoxyfillyn solüsyonu ile flush ve saklama işlemi yapılmıştır (n=5). Flush işleminden önce akciğerler oda havası ile şişirilmiştir. Bu çalışmada Euro-Collins solüsyonu ile LPD 40+ Pentoxyfillyn solüsyonunu karşılaştınlmıştır(Kan gazlan değerleri, Işık mikroskobu ve Elektron mikroskobu incelemeleri ile). Klinik ve deneysel olarak saklama süresi Euro-Collins solüsyonu ile dört saatlik süre ile sınırlanırken, LPD 40+Pentoxyfillyn solüsyonu ile bu süre deneysel olarak yirmidört saate ulaşmıştır. Yapılan bu çalışmada,LPD 40+Pentoxyfillyn solüsyonu kullanılarak geliştirilmiş akciğer saklanmasının yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The number of lung transplantation performed remains limited by the number of available donor organs. The aim of this study is, maintanence of physiologic functions during extended organ preservation. Twelve dogs were divided into two groups: Controls (n=3), Those flushed and stored with Euro-Collins solution (n=4), Those flushed and stored with LPD 40 + Pentoxyfilyn (n=5). The lungs were inflated with room air before flushing. In this study we compared E-C solution with LPD 40 solution. Clinically and experimentally the period for lung preservation limited to approximately 4 hours with E-C solution. Experimentally the lung preservation period has been succesfullyextended to 24 hours with LPD 40 + Pentoxyfilyn solution. We have demonstrated significantly improved lung preservation using a LPD + Pentoxyfilyn solution.