Özofajektomi yapılan total vagotomili hastalarda piloromiyotominin mide boşalımına etkisi
- Tez No: 49924
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET BAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
36 ÖZET Bu çalışmada, özofagus kanserlerinin cerrahi tedavisinde uygulanan transhiatal özofajektomi ve özofagogastrostomi sırasında zorunlu olarak yapılan total vagotominin mide boşalımına etkisinin nükleer sintigrafik olarak incelenmesi ve bu hastalarda piloromiyotominin mide boşalım zamanı ile ilişkisi incelendi. Bu amaçla üç grup oluşturuldu : Grup A = Kontrol grubundan oluştu. Bunun için gastrointestinal yönden sağlıklı 10 kişi seçildi. Grup B = Transhiatal özofajektomi ve özofagogastrostomi ameliyatından sonra piloromiyotomi yapılmayan 10 hastadan oluştu. Grup C = Transhiatal özofajektomi ve özofagogastrostomi ameliyatından sonra piloromiyotomi yapılan 10 hastadan oluştu. Her üç gruba mide boşalım zamanının değerlendirilmesi için nükleer sintigrafik inceleme yapıldı. Nükleer sintigrafik incelemede işaretli test yemeğinin alımından sonra 60. ve 90. dakikadaki rezidüel mide aktivitesi hesaplandı. Grup A' da 60 dakika sonra öğünün ortalama %23,09' u, 90 dakika sonra ortalama %9,8' i midede kaldı. Grup B hastalarda 60 dakika sonra öğünün ortalama %73,96' sı, 90 dakika sonra ortalama %57,66' sı midede kaldı. Grup C hastalarda 60 dakika sonra öğünün ortalama %70,47' si, 90 dakika sonra %56,4' ü midede kaldı. istatistiksel açıdan kontrol grubu (Grup A) ile araştırma gruplarının (Grup B ve Grup C) arasında mide boşalımında uzama olduğu tesbit edildi, n.u fark çok anlamlı idi (p0,05) görüldü.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY In this study, the effect of total vagotomy which is performed in association with transhiatal esophagectomy and esophagogastrostomy for esophagial cancers on gastric emptying time and the relationship between pyloromyotomy and gastric emptying time were investigated with nuclear scintigraphy. The subjects were divided into 3 groups: Group A ( control group ): This group included 10 healthy subjects. Group B : This group included 10 patients who did not undergo pyloromyotomy in association with transhiatal esophagectomy and esophagogastrostomy. Group C : This groupincluded 10 patients who underwent pyloromyotomy in association with transhiatal esophagectomy and esophagogastrostomy. In all subjects, nuclear scintigraphic investigation was performed to determine the gastric emptying time. In nuclear scintigraphic investigation, residuel gastric activity was calculated at the 60th and 90th minutes following labeled test meal. In Group A, 23.09 % and 9.8 % of the meal remained in the stomach at the 60th and 90th minutes, respectively. In Group B, 73.96 % and 57.66 % of the meal remained in the stomach at the 60th and 90th minutes, respectively. In Group C, 70.47 % and 56.4 % of the meal remained in the stomach at the 60th and 90th minutes, respectively. Gastric emptying time determined in Group B and C was statistically significantly longer than that determined in Group A ( p < 0.0001 ). There was not a significant difference between gastric emptying times determined in group B and C ( p> 0.05).