Proksimal mide kanserlerinde proksimal cerrahi sınırın nüks üzerine etkisi
The effect of proximal surgical margin on reccurence in proximal gastric cancer
  1. Tez No: 653522
  2. Yazar: OZAN OKYAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKAN ÇALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Proksimal mide ve gastroözofageal bileşke adenokarsinomunun sıklığı Dünya genelinde özellikle batı dünyasında artma eğilimindedir. Proksimal mide kanserlerinde en uygun cerrahi teknik tartışmalı bir konudur. Çalışmamızda kliniğimiz bünyesinde yapılmış proksimal mide kanserlerinde kullanılan total gastrektomi ile birlikte distal özofajektomi tekniğinin proksimal cerrahi sınırı araştırılarak nüks oranları değerlendirilip bu tartışmalı konuya bilimsel bir katkı sunmak amaçlanmıştır Çalışmamıza; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 2010- 2020 yılları arasında proksimal mide adenokanseri sebebiyle ameliyat edilen ve sonrasında takipleri Yüzüncü Yıl Üniversitesi Medikal Onkoloji A.D. ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Cerrahi A.D.'na bağlı olan Genel Cerrahi Polikliniklerinde takibi yapılan 186 hasta dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan olguların özelliklerine bakıldığında; 114(%61.3) erkek, 72(%38.7) kadın hasta idi. Ortalama yaş 61(min:28, max:88) idi. Çıkarılan özofageal segment ortalama uzunluğu 8.4cm (min: 5, max: 15) idi. Proksimal cerrahi sınır ortalama uzunluğu 2.5cm (min: 0, max:6) idi. Çalışmamızda minimum 2.5 cm lik mikroskopik cerrahi sınırın nüksü arttırmadığı gösterilmiştir. Sonuç olarak; İntraoperatif netleştirilmiş 2.5 cm lik proksimal cerrahi sınır proksimal mide adenokanserleri sebebiyle ameliyat edilen hastalarda tatmin edici sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Incidence of the proximal gastic tumor and gastroesophageal junction tumors are increasing in the World . Optimal surgical approach for these tumors are still debatable. In our study we evaluated 186 case which underwent surgery for proximal gastric cancer. We accepted Siewert type 2 tumors as proximal gastric cancer. In literature; more than 5 cm proximal margin is recommended for the curative surgery of proximal gastric tumors . In this study we investigated whether total gastrectomy + distal esophagectomy with shorter than 5 cm gross proximal margin was sufficient enough for the optimal surgical approach. Considering the characteristics of the cases participating in the study; 114 (61.3%) male, 72 (38.7%) female patients. The average age was 61 (min: 28, max: 88). The average length of the excised esophageal segment was 8.4cm (min: 5, max: 15). The mean length of the proximal surgical margin was 2.5 cm (min: 0, max: 6). Total gastrectomy + distal esophagectomy with 2.5 cm proximal margin seems sufficient for patients with proximal gastric adenocarcinoma.