Antidiabetic effects of laurus nobilis l. leaf extract in streptozotocin induced diabetic rats: Histopathological, immunohistochemical and biochemical investigations
Defne yapragı antidiyabetik etkileri streptozotosinle kaynaklı diyabetik sıçanlarda ayıklayın: Histopatolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal araştırmalar
  1. Tez No: 448982
  2. Yazar: REBIN RAFAAT MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZABİT YENER, YRD. DOÇ. DR. AHMET UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Defne Yapragi Antidiyabetik Etkileri Streptozotosinle Kaynaklı Diyabetik Sıçanlarda Ayıklayın: Histopatolojik, immünohistokimyasal ve Biyokimyasal Araştırmalar. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Veteriner Fakültesi, Patoloji, Yüksek Lisans Tezi Bölümü, Van-2016. Defne yapragi antidiyabetik aktivitesini belirlemek için Bu çalışmanın amacı streptozotosin (STZ) ve β-hücrelerinde histopatolojik ve immünohistokimyasal değişiklikleri özler diyabetik sıçanlarda indüklenmiş bırakın. Otuz sağlıklı yetişkin erkek albino sıçanlar dahil ve 4 hafta 5 gruba eşit gruba ayrıldı, kontrol grubu (C), normal bir diyet, diyabetik grubu (D) 70 mg bir dozda STZ intraperitonal (IP) alınan / kg vücut alındığı ağırlık, 28 gün boyunca bir dozda 30 ml / kg oranı diyet ile intragastrik her 24 saat alan diyabetik Laurus nobilis özü grubu (DLN). Laurus nobilis özü grubu (LN), referans ilacı olarak kullanılmış olan 30 ml / kg oranında ve 150 mg / kg dozda Diyabetik Akarboz (DA) grubunda sadece Laurus nobilis aldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the antidiabetic activity of Laurus nobilis leave extracts on histopathological and immunohistochemical changes in β-cells of streptozotocin (STZ)-induced diabetic rats. Thirty healthy adult male albino rats were included in the study and divided equally into 5 groups for 4 weeks, control group (C) taken normal diet, diabetic group (D) received STZ intraperitoneally (IP) in a dose of 70 mg/kg body weight, diabetic Laurus nobilis extract group (DLN) receiving intragastric each 24 h with diet at a dose 30 ml/kg ratio for 28 days. Laurus nobilis extract group (LN) received only Laurus nobilis at 30 ml/kg ratio and Diabetic Acarbose (DA) group at 150 mg/kg dose was used as a reference drug.