Evaluation of thyroid hormone parameters and dyslipidemia in type 2 diabetic patients
Tip 2 diyabetik hastalarda tiroid hormon parametreleri ve dislipideminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 499434
  2. Yazar: ALI HAMEED MAHMOOD AL QAYSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN TABUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tiroid hastalıkları ve diyabet klinik pratikte en sık karşılaşılan endokrin hastalıklardır ve sıklıkla birbirlerini etkiledikleri gösterilmiştir. Tiroid fonksiyon bozukluğu sıklığı diyabetik popülasyonda daha yüksektir. Tiroid hormonlarının lipit metabolizmasının regülasyonunda birçok etkileri vardır. Bu çalışmada tip 2 diyabetik hastalarda tiroid hormon parametreleriyle dislipidemi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda ölçülen tiroid parametreleri Beckman Coulter Unicel DxI800, ABD cihazıyla; AKŞ, ALT, ve lipid profilleri Beckman Coulter AU5800, ABD cihazıyla ve HbA1c Biorad Variant 2, ABD ile çalışılmıştır. Tip II diyabetli hastalar ile kontrol grupları karşılaştırıldığında Tip II diyabetli hastalarda AKŞ, HbA1C, ALT, T-Kolesterol, HDL-k, LDL-k, CRP ve TSH parametrelerinde belirgin bir artış varken (p 0.05). Bu bulgu, tip 2 diyabetin tiroid hastalığını ve dislipidemi riskini arttırdığını gösteren diğer çalışmalarla uyumluydu. Bu çalışmadan elde edilen bulgular dislipidemi ile tiroid parametreleri arasında bir ilişki olabileceğini göstermekle birlikte doğrulamak için ileri moleküler testlere ihtiyaç vardır. Ayrıca çalışmadan elde edilen sonuçlar ışığında Tip 2 diyabetli hastaların takibinde tiroid hormon parametreleri ve lipid profilinin de yer alması gerektiğini öngörebiliriz.
Özet (Çeviri)
Thyroid diseases and diabetes are the most common endocrine disorders in clinical practice and have been shown to frequently affect each other. The frequency of thyroid dysfunction is higher in the diabetic population. There are many effects of thyroid hormones in the regulation of lipid metabolism. In this study, the aim was to assess the relationship between Thyroid hormones and lipid parameters in type II diabetic patients. The thyroid parameters measured in our study were obtained using a Beckman Coulter Unicel DxI800, USA instrument; FBG, ALT, and lipid profiles were studied with Beckman Coulter AU5800, US device and HbA1c Biorad Variant 2, USA. Having compared between type II diabetic patients and control groups, it was found a significant increase in FBG, HbA1C, ALT, T-Cholesterol, HDL-C, LDL-C, CRP, TSH parameters , (p0.05) in Anti-TPO (Positive) group .This finding is accordant with other studies showing that type 2 diabetes increases thyroid disease and dyslipidemia risk. Findings from this study show that there may be a relationship between dyslipidemia and thyroid parameters, but advanced molecular tests are needed to confirm it. In addition, we can foresee that thyroid hormone parameters and lipid profile can be used for in follow-up of Type 2 diabetes patients.