Fragaria Vesca meyvesinin DNA koruyucu aktivitelerinin ve stenotrophomonas maltophilia üzerine etkilerinin araştırılması
Fragaria Vesca fruit dna protective activities and investigation of the effects on stenotrophomonas maltophi̇li̇a
  1. Tez No: 499439
  2. Yazar: MEDİNE TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibiyotiklere giderek artan çoklu direnç mekanizmalarının gelişmesi yeni antibiyotik moleküllerinin arayışını hızlandırmıştır. Çoğu ilacın etken molekülünde olduğu gibi bitkiler bioaktif bileşikler açısından önemli kaynaktır. Çilek (Fragaria vesca) meyvesi yaygın olarak tüketilen bir meyvedir. Çilek (Fragaria L.) meyvesinin DNA koruyucu aktivitesi ve hastane enfeksiyon etkeni olan Stenotrophomonas maltophilia suşları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Meyve özütünün DNA üzerine H2O2'in ve UV ışınlarının hasarına karşı koruyucu aktivitesi araştırılmıştır. Farklı konsantrasyonlarda hazırlanan metanol özütü ile pBR322 plazmid DNA'sı farklı sürelerde H2O2 ve UV'ye ışığına maruz bırakılmış sonuçlar jelde görüntülenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Fragaria L. meyve özütlerinin oksidatif nedenli hasarlardan DNA'yı koruma özelliğinde olduğunu ortaya koymuştur. S. matophilia suşları üzerinde yapılan disk difüzyon ve mikrodilüsyon test çalışmaları sonucunda, metanol özütlerin bakterileri inhibe ederek antibakteriyal etki göstermediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ileride kozmetik endüstrisinde krem yapımı ve yeni antibiyotik molekülü olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The development of multiple resistance mechanisms that are increasingly used in the treatment of infectious diseases has accelerated the search for new antibiotic molecules. As most medicines are active molecules, plants are an important source of bioactive compounds. Strawberry (Fragaria vesca) fruit is a commonly consumed fruit. It was aimed to determine the effects of Strawberry (Fragaria L.) fruit on the DNA protective activity and Stenotrophomonas maltophilia strains which are influencing the hospital infection. The protective activity of H2O2 against DNA damage and UV rays was investigated on the fruit extract. Plasmid pBR322 was exposed to H2O2 and UV light for different times with methanol extract prepared at different concentrations and the results were displayed on gel. The results obtained show that Fragaria L. fruit extracts have the property of protecting DNA from oxidative damage. Disc diffusion and microdilution test studies on S. matophilia strains have shown that methanol extracts do not exhibit antibacterial activity by inhibiting bacteria. The results obtained can be evaluated in the future as cosmetic industry cream and new antibiotic molecule.