Design and implementation of smart home model using solar energy
Güneş enerjisini kullanarak akıllı ev modelinin dizaynı ve uygulaması
  1. Tez No: 499441
  2. Yazar: MUSTAFA ADNAN MAHMOOD AL JANABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu proje, yeşil enerji ile güçlendirilmiş evleri koruma ve izleme için düşük maliyetli akıllı bir ev güvenlik sistemini sunmaktadır. Sistem esnektir ve kullanıcılar bu sistemi evlerine kolaylıkla kurabilir ve hiçbir zorluk olmadan kullanabilirler. WIFI bağlantısını kullanabilen ve bir web tarayıcısına sahip olan herhangi bir akıllı cihazla etkinleştirilir. Önerilen otomasyon sistemi donanım ve yazılım parçalarından oluşur. Donanım iki bölüme ayrılabilir; birinci bölüm mikrodenetleyiciler (Arduino Mega 2560 and Arduino Uno), RFID modem, parmak izi tespit (algılama) sistemi, PIR sensörü, gaz sensörü, sıcaklık sensörü, fotosel (ışık gözü) sensörü, servo motor, yönlendirici (Ethernet sistemi), kamera ve LCD ekran gibi birçok birimden oluşan Akıllı Ev sistemidir. İkinci bölüm, güneş pilleri, bataryalar (piller) ve güç dönüştürücüsünden (çeviricisinden) oluşan yeşil enerji sistemidir. Yazılım bölümü C, HTML ve C++ programlama dillerini kullanarak mikrodenetleyicide kodu derleyen Arduino entegre geliştirme ortamını (Arduino integrated development environment (IDE) ) kullanarak sistemi kontrol etmeyi ve izlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This project presents a low cost smart home security system for securing and monitoring homes powered by green energy. The system is flexible and users can install this system easily in their houses and use it without any difficulty. It is activated with any smart devices that can use WIFI connection and having a web browser. The proposed automation system consists of hardware and software parts. The hardware can be divided in to two sections, first section is the Smart Home system which consists of many units: microcontrollers (Arduino Mega 2560 and Arduino Uno), RFID modem, finger print detection system, PIR sensor, gas sensor, temperature sensor, photocell sensor, servo motor, router (Ethernet system), camera and LCD screen. Second section is the green energy system which consists of solar cells, battery and power inverter. The software part aims to control and to monitor the system using Arduino integrated development environment (IDE) which compile the code in the microcontroller using C, HTML and C++ programming languages.