Design of mimo microstrip antenna system
Mimo mikroşerit anten sistem dizaynı
- Tez No: 499445
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE ÖGÜCÜ YETKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, anten sistemlerinin yakın elemanları arasındaki karşılıklı kuplajı azaltmak için çeşitli yenilikçi dekuplaj yapılarına sahip mikroşerit anten dizisinin beş farklı konfigürasyonunu sunmaktadır. İlk tasarım, birbirine paralel ve ortogonal yerleştirilmiş iki E-şekilli antenden oluşur. Karşılıklı kuplajı azaltmak ve antenler arasındaki yalıtımı geliştirmek için 2x3 C-Şekilli Rezonatör (CSR) matrisi önerilmiştir ve alttaşın üzerindeki anten elemanları arasına yerleştirilmiştir. İkinci tasarım, birbirine yakın iki anten arasına yerleştirilmiş yeni bir merdiven şekilli iletken duvar yapısından (LCSW) oluşmaktadır. Önerilen çok-girişli çok-çıkışlı (MIMO) sistemi, LSCW yapısının boyutlarına bağlı olarak 4,45 GHz veya 10,3 GHz frekanslarında çalışan çift bartlı sistemdir. Üçüncü tasarım, yer düzleminden çıkarılar sarmal kare yarıklardan oluşan defekli yer yapısını (DGS) sunmaktadir. Dördüncüsü, metamalzemeler (MTMs) kavramı üzerine kurulu iki düzlemsel MIMO monopol antenin çift bantlı sistematik bir tasarımıdır. Bu tasarımıda MTM rezonatör anten elemanları arasındaki boşluğa yerleştirilmiştir. Son tasarım, yer düzleminden çıkarılar üç periyodik T-Şekilli DGS'yle iki-elemanlı mikroşerit diziyi sunmaktadır. MIMO sistemlerinin güvenilirliğini ve geçerliliğini doğrulamak için MIMO dizisinin karşılıklı eşleme, yüzey akım dağılımı, VSWR, ECC, DG ve toplam verim gibi temel parametreleri simüle edilmiştir. Simülasyon ve ölçüm sonuçları sunulmuş ve sonuçlar birbirleriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
This study presents five different configurations of microstrip antenna array with various innovative decoupling structures to reduce the mutual coupling between closely elements antenna system. The first design is comprised of two E-shaped antennas that are placed parallel and orthogonal to each other. The 2x3 matrix of C-Shaped Resonator (CSR) is proposed and placed between the antenna elements over the substrate, to reduce the mutual coupling and enhance the isolation between the antennas. The second design consists of a novel ladder-shaped conducting wall structure (LSCW) placed between two closely antennas. The proposed multiple-input multiple-output (MIMO) system is a dual band system operating at 4.45 GHz or 10.3 GHz frequencies depending on the dimensions of LSCW structure. The third design introduces defected ground structure (DGS) composed of spiral square slots etched from the extending ground plane. The fourth one is a dual-band systematic design of two planar MIMO monopole antennas predicated on the concept of metamaterials (MTMs). In this design, the MTM resonator is placed in the space between the antenna elements. The last one presents two-element microstrip array with three periodic T- Shaped DGS etched in the ground plane. The basic parameters of the MIMO array such as mutual coupling, surface current distribution, VSWR, ECC, DG, and the total efficiency have been simulated to verify the reliability and the validity of the MIMO systems. The results of simulation and measurements are presented, and the results are compatible with each other.