Varikoselin oligospermik ve normospermik olgularda neden olduğu hormonal ve histolojik değişikliklerin incelenmesi
- Tez No: 49950
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Varikoselin hangi etki ve mekanizmz ile infertiliteye neden olduğu tam olarak aydınlanmamışur. Varikoselli oligospermik ve varikoselli normospermik hastaların testis histolojilerini değerlendirip, serum ve spermatik testosteron; FSH, LH düzeyleri ölçerek etyopatogenezi irdelemeyi amaçladık. Kasım 1995 - Mayıs 1996 tarihleri arsında polikliniğimize skrotal şişlik ve/veya ağrı veya infertilite nedeniyle başvuran yaşlan 20 ile 28 arasında değişen Grade IH sol varikoselli 28 hastaya sol varikoselektomi uygulandı. Bu olguların preoperatif spermogramlan, her iki testis biyopsileri ile periferik ve spermatik ven testosteron, FSH, LH düzeyleri değerlendirildi. Hastalar oligospermik ve ve normospermik olmak üzere iki gruba ayrılıp parametreler kıyaslandı. ( Sperm sayısı > 20 milyon / mi. ve motilite > % öOnormospermik olarak kabul edildi.) 28 hastadan 13 tanesi normospermik olarak kabul edildi. ( Sperm sayısı 68 milyon / mi. * 20-165 milyon /mi * motilite > %60 1 saat. Tüm olguların sağ ve sol testislerinde olumsuz histolojik değişiklikler saptandı. Ancak periferik serum FSH, LH, testosteron düzeyleri ile spermatik ven FSH,LH,Testosteron düzeyleri normal şuurlarda saptandı. Grade IH varikoseli mevcut hastaların her iki testis histolojileri bu hastaların sperm analizlerinden olumsuz etkilenmektedir. Ancak bu olumsuzluk leydig hücrelerini etkilememektedir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY The mechanisms by which varicocele causes infertility is not yet clear enough. In order to investigate these relations, we evaluated testicular histologies in both oligospermic and normospermic varicocele patients and measured peripheral and spermatic vein FSH, LH, testosteron levels. 28 patients, 20 to 28 years old, whose complaints werwe scrotol swelling and / or pain or infertility, and diagnosed as having grade in left varicocele were operated on for their pathology. The patients were stratified as oligospermic or normospermic, according to the spermograms and these two groups were compared as to both testis histologies and peripheral and spermatic vein FSH, LH, testosteron levels. 13 patients were found as normospermic. ( mean 68.10 6 ; 20. 10 6 -165 JO6 ) All patients were found to have different levels of hipospermatogenesis in both testis, although peripheral and spermatic vein FSH, LH, testosteron levels were measured as normal. All patients with clinical grade EH varicocele, have their both testis affected by the pathology, regardless of their sperm analysis ; but leydig cells don't seem affected by the pathology. 53