N-alkilmetakrilamidin vinil monomerleriyle kopolimerizasyonu ve bu polimerlerin fizikomekanik özelliklerinin incelenmesi
Copolymerization of n-alkylmetacrylamide with vinyl monomers and investigation of physico-mechanical properties of this polymers
- Tez No: 499508
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sentetik polimerler, son 50-60 yıldır günlük hayatımızda büyük ölçüde kolaylık sağlamıştır. Polimerlere bazı koruyucu, sertleştirici, yumuşaklaştırıcı, antioksidant, renklendirici ve dolgu maddesi kullanılarak plastikler elde edilir. Polimerik ürünlerinin bir bölümü birçok malzemenin kaplanmasında kullanılıır. Bu polimerik kaplamaların diğer kaplama yöntemlerinde en önemli farkları çevreye önemli zararlarının olmaması, ucuz olması, pratik kullanımı ve geri dönüşümünün sağlanabilmesidir. Bu tez çalışmasında ilk olarak metakroilklorür ile bütilamin, oktilamin ve dodesilaminin reaksiyonundan N-alkilmetakrilamid monomerleri sentezlenmiştir. Daha sonra elde edilen bu monomerlerin homopolimerleri ve maleikanhidrit ile yeni kopolimer türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen monomerlerin, homopolimerlerin ve kopolimerlerin yapıları FT-IR, NMR ve Viskozimetrik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca sentezlenen bu polimerlerin adhezyon, korozyon ve su tutma kapasiteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic polymers makes the life easy for 50-60 years. Plastics are obtained by using protecter, hardener, softener, antioxidant, colorant and filling materials with the polymers. Some of the parts of the parts of polymeric product can be used for coating the materials. The difference between the polymeric coating method and other coating methods is that the polymeric coating has no damage to the environment and it is cheap, practical and reversible. In this thesis study, firstly N-alkylmetacrylamide monomers were synthesized by the reaction of metacroil chloride and butylamine, alkylamine and dodecylamine. And then, new copolymer derivatives were synthesized by the homopolymers of this monomers and maleic anhydride. Synthesized monomers, homopolymers and copolymers were characterized by FT-IR, NMR and Viscometer. Addidtionally, investigation of adhesion, corrosion and water-handling capacities were completed.