Beta moyal-slash dağılımı ve kısmı ilişkili verilere dayalı iki örneklem testleri
Beta moyal-slash distribution and two sampling tests based on partially correlated data
  1. Tez No: 499507
  2. Yazar: ALİ ALPER GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞATAY KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, Moyal ve beta Moyal dağılımlarını genelleştiren beta Moyal slash isimli yeni bir dağılım sunulmuştur. Dağılıma ait momentler, mod, çarpıklık ve basıklık gibi dağılımsal özellikler incelenmiştir. Olasılık yoğunluğu fonksiyonu için bir seri açılımı ve rasgele sayı üretim algoritması verilmiştir. Yeni dağılımın konum ölçek formu elde edilmiştir. Parametre tahmini en çok olabilirlik yöntemi ile yapılmıştır. Bu dağılımın modelleme yeteneğini görmek için gerçek bir veri analiz örneği verilmiştir. Önerilen dağılım altında kısmi ilişkili veriye dayalı iki örnek problemi üzerinde tartışılmıştır. Ayrıca, farklı durumlar üzerinde I. tip hata ve testlerin gücünü araştırmak için bir simülasyon çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new distribution called beta Moyal slash distribution is introduced which generalizes the Moyal and beta Moyal distributions. The distributional properties are studied such as moments, mode, skewness and kurtosis. An expansion for the probability density function is provided and random number generation algortihm is given. Location-scale form of the new distribution is also discussed. Estimation is studied via maximum likelihood estimation method. A real data example is given to see the ability of modelling. Two sample problem is discussed for introduced distribution based on partially correlated data. Simulation study is also performed to investigate the type I error rate and the power of the tests for different situations.