İç denetim alanında risk yönetiminin kavramsal analizi
Conceptual analysis of risk management in the field of internal auditing
- Tez No: 499581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
IIA'ya göre iç denetim: ''Bir kurumun faaliyetlerini geliştirmek ve onlara değer katmak amacını güden bağımsız ve objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir.'' ve odak noktasını: ''Risk Yönetimi'', ''Kontrol'' ve ''Kurumsal Yönetim'' süreçleri oluşturur. İç denetim alanında risk yönetiminin kavramsal boyutunu ve önemini belirlemek için, risk yönetimi ile bu kavramlar arasındaki etkileşim ağının analiz edilmesi gerekir. Aralarında güçlü ilişkiler barındıran bu kavramların analiz edilmesi; soyut risk yönetim kavramlarının zihinlerde somutlaştırılmasına, ortak bir çerçevede algılanmasına ve risk yönetim faaliyetlerinin etkinliğinin arttırılmasına katkı sağlayacaktır. Risk yönetimi geniş bir literatür ve uygulama yelpazesine sahiptir, bu yüzden risk yönetiminde farklı anlayışlar ve değerlendirmeler yapılabilir. İç denetimin kapsamı; risk yönetimi, yönetişim ve kontrol süreçleri ile ilgilidir, bu nedenle bu çalışma iç denetim kapsamında sadece risk yönetiminin kavramsal analizini içermektedir. COSO ve IIA tarafından yayınlanan belgeler, bu çalışmanın temel felsefesini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
According to IIA, Internal auditing is an independent, objective assurance and consulting activity designed to add value and improve an organization's operations and it focus on: ''Risk Management,'' ''Control'' and ''Governance'' processes, to determine the conceptual dimension and importance of risk management in the field of internal auditing, the interaction network among risk management and these concepts needs to be analyzed. Analyzing these concepts which have strong relations among them will contribute to embody the concepts of abstract risk management in minds, to be perceived in a common framework and to increase the effectiveness of risk management activities. Risk management has a wide range of literatures and practices therefore there can be different understandings and assessments in risk management. The scope of internal auditing is related to the risk management, governance and control processes so this study included just conceptual analysis of risk management within the scope of internal auditing. The documents published by COSO and IIA point of view constituted the basic philosophy of this study.