Çevre Hukukunun gelişiminde uluslararası örgütlerin rolü
Role of international organizations on development of Environmental Law
  1. Tez No: 499584
  2. Yazar: AYŞİN TURPANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma çevre hukukunun gelişiminde uluslararası örgütlerin katkılarını hükümetlerarası örgütler çerçevesinde incelemekte ve özellikle Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın yapısını ve uluslararası çevre hukukuna ne şekilde katkı sağladığını, zayıf ve güçlü yönlerini ele almaktadır. Çevre konusu uluslararası alanda tek bir elden idare edilmemekte olup, hükümetlerarası örgütlerin kendi görev alanları kapsamında çevre ile ilgili çalışmaları bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Birleşmiş Milletlerin alt organları yahut uzmanlık kuruluşları veya ilgili diğer uluslararası örgütlerin aksine sınırları ve yetkileri belirlenmiş bir yapılanma olup, çevre konusunda koordinasyonu sağlayıcı ve diğer hükümetlerarası örgütlerin çalışmalarını hızlandırıcı bir kuruluştan öteye gidememektedir. Kuruluşundan bu yana zaman içerisinde Programın güçlendirilmesine dair çeşitli kararlar alınmışsa da bunlar beklenen etkiyi göstermemiştir. Bu bağlamda, Programın yapısını yetersiz bulan ve bu yapının değiştirilmesi ile Programın yetkilerinin arttırılmasına dair pek çok görüş mevcuttur. Ancak bu görüşler uygulanabilir olmadığından bu çalışmada Birleşmiş Milletler Çevre Programı tanıtılarak ne şekilde güçlendirilebileceğine dair öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper examines contributions of international organizations in the framework of intergovernmental organizations with regards to development of international environmental law and addresses particularly the structure of United Nations Environment Programme. Environmental issues are not managed singlehandedly, intergovernmental organizations have environmental operations in the scope of their duties. Unlike UN sub-committees, expert institutions or other intergovernmental organizations, UNEP is strictly authorized and decision bordered organization that cannot go beyond an organization that facilitates the coordination of environmental issues and accelerates the work of other intergovernmental organizations. Until its establishment even if decisions were made on strengthening the Programme, those efforts did not show the expected effect. In this context, there are many views those find the structure of Programme is not adequate and needed to be changed with increased authorizations. But since these views are not practical, this paper focuses on introducing UNEP and how to strengthen it.