Bulgaristan siyasetinde Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin rolü
The role of the Movement for Rights and Freedoms in Bulgarian politics
- Tez No: 499583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmada, 14. Yüzyıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen Balkanlara, kitleler halinde göç etmeye başlayan Müslüman Türk gruplarının Bulgaristan topraklarında 21. Yüzyıla uzanan hikâyesindeki siyasi tutumu ele alınmaktadır. Tezde Müslüman Türk azınlığın Bulgaristan'daki varlığı tarihçe içinde verildikten sonra Bulgaristan idareleri ile ilişkileri incelenmektedir. Tezde Bulgaristan'ın 1990 yılında totaliter sosyalist sistemden çok partili demokratik sisteme ve pazar ekonomisine geçişi sürecine koşut olarak Müslüman Türk azınlığın siyasi örgütlenmesi ele alınmaktadır. Tezde Müslüman Türk azınlığın oluşturduğu siyasi örgütlenme olan Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Bulgaristan'ın demokratikleşmesine ve Batılı örgütlenmelere eklemlenmesinde oynadığı biricik rol ortaya konulmaktadır. Müslüman Türk azınlığın siyasi temsilcisi olan Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin, Bulgaristan demokrasisine, gerek iktidar ortağı olarak, gerekse muhalefet partisi olarak büyük bir katkı yaptığı gösterilmektedir. Bu çalışmada ayrıca, Hak ve Özgürlükler Hareketi gibi, ağırlıklı olarak Müslüman Türk seçmen oy tabanına hitap eden siyasi oluşumlarla arasındaki rekabet de ele alınmıştır. Tez, bir bölümü Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşı Müslüman Türk azınlık bağlamında Türkiye idarelerinin Hak ve Özgürlükler Hareketi ve Bulgaristan idaresi ile ilişkilerini de irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the political attitude of the Muslim Turkish communities is examined, from their migration to the Balkans with the 14th century invasion of the Ottoman Empire, until the 21th century Bulgarian state. In the thesis, the history of the Muslim Turkish community in the Bulgarian state is observed, and the relations between the Muslim Turkish minority and the Bulgarian administrations are studied. Furthermore, the transformation of Bulgaria from a socialist and totalitarian system to a democratic multi-party system and a market economy is handled within the context of the Muslim Turkish community's political organization process. In the thesis, the unique effect of the Movement for Rights and Freedoms had on the democratization and the Westernization of Bulgaria is presented. An emphasis is put on the Movement for Rights and Freedoms as the political representation of the Muslim Turkish community, and its significant contributions to the Bulgarian democracy are explored, either as an associate to the administration, or as an opposition party. Additionally, the rivalry between organizations, which pander to the Muslim Turkish voter base, such as the Movement for Rights and Freedoms, is introduced and explained. The thesis explores the relations between Turkish administrations, and the Movement for Rights and Freedoms and Bulgarian administrations, in the context of the Muslim Turkish minority which are Bulgarian citizens that are party living in Turkey.